کد خبر: 57216تاریخ انتشار : 13:13:30 - جمعه 11 سپتامبر 2020

شناسایی ۱۴۰ محوطه و اثر باستانی جدید در مرودشت

شناسایی ۱۴۰ محوطه و اثر باستانی جدید در مرودشت

وحید بارانی گفت: در بررسی‌های گذشته تاکنون دشت مرودشت ۴۰۲ محوطه در دشت میان کوهی، حریم درجه‌یک و دو تخت‌جمشید شناسایی شد.

شعار سال: فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت باهدف تهیه نقشه باستان‌شناسی شهرستان مرودشت شامل حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت‌جمشید و شهرستان مرودشت آغاز شد.

وحید بارانی کارشناس گروه باستان‌شناسی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت با اعلام این خبر گفت: در بررسی‌های گذشته تاکنون دشت مرودشت ۴۰۲ محوطه در دشت میان کوهی این حوزه و در حریم درجه‌یک و دو مجموعه جهانی تخت‌جمشید شناسایی و گزارش هریک از این محوطه‌ها جداگانه ارائه شد.

بارانی، بررسی و شناسایی، شناخت کلی توالی گاه‌نگاری، تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت و جمع‌آوری داده‌های باستان‌شناسی شامل سفال، ابزار سنگی و … را به‌منظور تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از مهم‌ترین اهداف این بررسی‌ها اعلام کرد و افزود: با توجه به پراکنش فراوان محوطه‌های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه‌های GIS و پیوست نقشه‌ها به یکدیگر می‌توان اقدام به تهیه نقشه منسجم باستان‌شناسی کرد که به شناخت بهتر و بیشتر الگو‌های استقراری در این ناحیه منجر شود.

خبر جدید  محدودیت‌های کرونایی در فارس سخت‌تر می‌شود

سرپرست هیئت باستان‌شناسی دشت مرودشت اعلام کرد: با شروع اقدامات صورت گرفته در فصل سوم دهستان‌های رامجرد، نقش رستم، رودبال، ابرج و مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان بررسی باستان‌شناسی شد.

او گفت: تاکنون ۱۵۰ اثر باستانی در این فصل شناسایی‌شده که آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا دوران اسلامی را شامل می‌شود.

خبر جدید  دعوای دادستان و فرماندار شیراز بر سر انتخابات

به گفته بارانی، بیشترین آثار شامل تپه‌ها و محوطه‌های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرارگاه‌های موقت کوچ‌نشینی و تک دوره‌ای و در دشت به شکل تپه‌های بزرگ و کم‌ارتفاع است که دارای توالی از نوسنگی تا دوره اسلامی است.

این باستان‌شناس بیشترین گستردگی بررسی این فصل را مربوط به کوه‌ها اعلام کرد و گفت: غار‌ها و پناهگاه‌های صخره‌ای از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی در کوه‌های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا بررسی شد.

خبر جدید  دانشگاه‌های تهران، آزاد اسلامی، شیراز، فردوسی مشهد و تربیت مدرس در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان در حوزه دامپزشکی قرار گرفتند

او گفت: در بررسی دامنه کوه‌ها، آثاری از استودان‌ها و گورستان‌هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر، مربوط به کوچ‌نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد.

بارانی افزود: بررسی‌ها احتمالا با تمدید مجوز تا پایان شهریورماه ادامه می‌یابد و وسعت بیشتری از این دشت مورد بررسی و شناسایی قرار خواهد گرفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی صدای میراث، تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۹، کد خبر: _، www. sedayemiras.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: ,