کد خبر: 49310تاریخ انتشار : ۱۸:۳۹:۵۹ - شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸

افزایش ۲۳۴ درصدی بارندگی در استان فارس؛ مدیریت مصرف آب همچنان لازم است

میانگین بارندگی استان فارس در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه ۲۳۴ درصد رشد داشته است با این حال مسئولان امر معتقدند که این حجم آب نباید منجر به اسراف و زیاده‌روی در مصرف آب شود.

افزایش ۲۳۴ درصدی بارندگی در استان فارس؛ مدیریت مصرف آب همچنان لازم است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس اعلام هواشناسی استان فارس میانگین بارندگی استان در سال زراعی جاری تا صبح امروز ۳۵۲ میلی متر بوده که درصد تغییرات آن نسبت به میانگین بارندگی سال زراعی گذشته در مدت مشابه ۲۳۴ درصد رشد داشته است.

براساس اعلام هواشناسی استان فارس میانگین بارندگی استان در سال زراعی سال گذشته در مدت مشابه برابر با ۱۰۵ میلیمتر بوده است.

افزایش حجم آب سدهای استان فارس

در جریان بارندگیهای اخیر سدهای استان فارس نیز وضعیت خوبی پیدا کرده است. بنا بر اطلاعاتآب منطقهای استان فارس تا۲۰ فروردین ماه امسالورودی مجموع ۹ سد در دست بهرهبرداری استان فارس، ۱۳۰ مترمکعب بر ثانیه است که ۸۶ مترمکعب از آن مربوط به سد درودزن، ۲۳ متر مکعب مربوط به سد سلمان فارسی و مابقی مربوط به هفت سد دیگر است.

بر این اساس در حال حاضر مجموع حجم آب موجود در مخازن این ۹ سد، هزار و ۶۱۴ میلیون مترمکعب است و حجم آب قابل استفاده هزار و ۱۲۵ میلیون مترمکعب ثبت شده در حالی که حجم آب موجود مخازن در مدت مشابه سال گذشتههزار و ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده و حجم آب قابل استفاده آن نیز ۷۶۵ میلیون مترمکعب ثبت شده بود.

که این ارقام بیانگر افزایش ۳۷۴ میلیون مترمکعبی در حجم آب موجود در مخازن و افزایش ۳۶۰ میلیون متر مکعبی در حجم آب قابل استفاده دارد.

به گفته احمدارجمند، مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقهای استان فارس از میزان حجم قابل استفاده۲۹۵ میلیون مترمکعب مربوط به سد درودزن، ۶۲ میلیون مترمکعب مربوط به سد ملاصدرا، ۶۷۲ میلیون مترمکعب مربوط به سد سلمان فارسی و مابقی آن مربوط به سدهای دیگر است.

ارجمندهمچنین اعلام کرده است کهدرصد حجم آب مفید در سدهای استان نسبت به حجم مفید مخازن ۴۶ درصد است.

تالابهای فارس جان گرفتند

علاوه بر سدهای استان فارس تالابهای استان نیز پس از بارندگیهای اخیر سیراب شدند. به گفته نبیالله مرادی، معاون محیط زیست استان فارسبارندگیهای سیل آسای هفته گذشته موجب شد اغلب تالابها و دریاچههای استان فارس پُر آب شوند و پس از سالها خشکی و کم آبی جان تازهای بگیرند.

به گفته وی غیر از دریاچه پریشان که همچنان خشک است دیگر تالابها شامل مهارلو، کافتر، ارژن، کمجان و بختگان به نسبت آبگیری شدند که در این میان مهارلو بیش از دیگر دریاچهها بوده است.

این حجم از آب که ناشی از شدت بارندگیها در استان دارد، این شائبه را برای برخی به همراه داشته است که امسال نیازی به صرفهجویی در آب نیست و میتوان بدون حساب و کتاب آب را مصرف کرد.

بارشها سبب اسراف آب نشود

موضوعی که ایوب ملکوتی،معاون بهرهبرداری آبفای استان فارس آن را رد میکند. وی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز میگوید: بارشهای اخیر نباید دلیلی بر اسراف در مصرف آب باشد چراکه بارشها توزیع یکنواخت به ویژه در مناطقی که با مشکل روبهرو بودند، نداشته است.

به گفته وی درست است که در برخی از مناطق که با آب سد تامین میشوند، شرایط بهتر است اما مردم باید این موضوع را در نظر داشته باشند که همچنان اصول مصرف صحیح را رعایت کنند.

ملکوتی معتقد است که آب باران به ویژه آنچه در روزهای نخست سال در شیراز رخ داد، نقش چندانی در تغذیه سفرههای زیرزمینی آب نداشته و بیشتر به صورت روان آب بوده بنابراین این شائبه که آب زیاد است، درست نیست.

به گفته وی مناطقی که از سالهای گذشته با مشکل مواجه بودند، امسال تابستان نیز ممکن است دچار مشکل شوند و باید همچنان مدیریت مصرف را رعایت کنند.

گزارش از حلیمه زارع

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com