کد خبر: 48185تاریخ انتشار : ۱۹:۲۲:۱۰ - پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

میزان هدررفت آب در شیراز ۱۲ درصد است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز میزان آب محاسبه نشده در شبکه توزیع آب شیراز را حدود ۲۳ درصد مطرح کرد و گفت: میزان هدر رفت آب در شیراز حدود ۱۲ درصد است.

میزان هدررفت آب در شیراز ۱۲ درصد است

اللهبخش نظرپور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز،با تاکید بر اینکه کمبود آب در شیراز نیز مانند دیگر شهرستانهای فارس بسیار جدی است، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۷۷ درصد آب آشامیدنی این شهرستان از طریق چاه و ۲۳ درصد آن از سد درود زن تامین میشودو تلاش میکنیم با بهرهبرداری از خط دوم انتقال آب از سد درود زن مشکل افت آب در شیراز رفع شود.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف خانگی آب در شیراز حدود ۱۳۰ لیتر بر ثانیه در روز و میانگین سرانه مصرف آب در کشور ۱۵۰ لیتر بر ثانیه است، گفت: پیشبینی کارشناسان این است که سال ۹۸شیراز با کمبود ۸۹۰ لیتر آب بر ثانیه مواجه شود، بنابراین میکوشیم با وارد شدن خط دوم آب از سد درود زن این نقیصه برطرف شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز با تاکید بر اینکه ضروری است شهروندان شیرازی در تابستان امسال برای تامین آب آشامیدنی شهر ۲۰ درصد در مصارف خود صرفه جویی داشته باشند، بیان کرد:چنانچه این میزان صرفهجوییانجام شود، از تنش آبی تابستان عبور خواهیم کرد.

نظرپور برای تشریح دلایل کم آبی به عواملی مانند خشکسالی، کمبود بارش و نداشتن الگوی مناسب مصرف در بخش کشاورزی اشاره وعنوان کرد: یکی از عوامل مهم در بروز کم آبی و بحرانهای ناشی از آن، ارزان بودن آب است.

وی با اشاره به اینکه امروزه ۹۲ درصد آب استان برای مصارف کشاورزی هزینه میشود، تصریح کرد: تنها ۶ درصد از میزان مصرف آب برای مصارف خانگی گزارش شده است در حالیکه استاندارد دنیا برای هزینه آب در مصارف کشاورزی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز میانگین هزینه آب یک خانوار را در شیراز ۹۳۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: چنانچه جمعیت هر خانوار ۳ نفر در نظر گرفته شود هر شهروند در ماه حدود ۳۱۰۰ تومان بابت مصرف روزانه ۱۳۰ لیتر آب هزینه میکند که این رقم در مقایسه با میانگینهای جهانی بسیار ناچیز است.

نظرپور میزان آب محاسبه نشده در شبکه توزیع آب شیراز را حدود ۲۳ درصد مطرح کرد و افزود: میزان هدر رفت آب در شیراز حدود ۱۲ درصد است، اما در کشورهای توسعه یافته این رقم ۱۰ درصد و در کشورهای آسیایی حدود ۵ درصد است.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com