کد خبر: 47707تاریخ انتشار : ۱۱:۳۱:۵۵ - پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

توسعه باید بر مبنای توان طبیعت سرزمینی برنامه ریزی شود

استاندار فارس افزایش مشارکت های مردمی را در گرو فرهنگ سازی دانست و اظهارداشت: رسانه ها، آموزش و پرورش و کسانی که تریبونی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند باید فرهنگ طبیعت دوستی و حفاظت از منابع طبیعی را ترویج کنند تا بستر حرکت به سمت توسعه و همچنین امکان زیست مطلوب امروز و فردای جامعه مهیا شود.

توسعه باید بر مبنای توان طبیعت سرزمینی برنامه ریزی شود

شعارسال: استاندار فارس افزایش مشارکت های مردمی را در گرو فرهنگ سازی دانست و اظهارداشت: رسانه ها، آموزش و پرورش و کسانی که تریبونی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند باید فرهنگ طبیعت دوستی و حفاظت از منابع طبیعی را ترویج کنند تا بستر حرکت به سمت توسعه و همچنین امکان زیست مطلوب امروز و فردای جامعه مهیا شود.

دکتر عنایت الله رحیمی همزمان با ۱۵ اسفند ماه در مراسم روز درختکاری دستیابی به توسعه پایدار را شعار اصلی کشورهای جهان دانست و تاکید کرد: توسعه بر بستر زمین و با تکیه بر عناصر اصلی تشکیل دهنده آن یعنی آب و خاک شکل می گیرد.

وی ادامه داد: ایجاد تعادل بین زیست بوم و فعالیت های بشر نیازمند شناخت توان اکولوژیکی سرزمین است؛ چرا که وارد کردن فشار بیش از توان به یک منطقه آن را به سمت نابودی پیش می برد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه اعتلای کشور و سرزمین باید بر مبنای توان طبیعت برنامه ریزی شود، عنوان کرد: توسعه بر روی زمین صورت می گیرد و بشر یک زمین بیشتر ندارد که باید برای حفظ آن تلاش کنیم.

استاندار فارس با اشاره به اینکه وظیفه حفاظت از منابع طبیعی، جنگل ها، مراتع و… بر عهده دستگاه های اجرایی متولی از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان حفاظت از محیط زیست است، خاطرنشان کرد: این سازمان ها باید از مشارکت های مردمی و همکاری های سازمان های مردم نهاد برای دستیابی به اهداف خود بهره بگیرند.

دکتر رحیمی افزایش مشارکت های مردمی را در گرو فرهنگ سازی دانست و عنوان کرد: رسانه ها، آموزش و پرورش و کسانی که تریبونی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند باید فرهنگ طبیعت دوستی و حفاظت از منابع طبیعی را ترویج کنند تا بستر حرکت به سمت توسعه و همچنین امکان زیست مطلوب امروز و فردای جامعه مهیا شود.

استاندار فارس با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید برنامه های خوبی در حوزه حفاظت و گسترش منابع طبیعی و افزایش فعالیت های آبخیز داری و آبخوان داری در دستور کار داده است، افزود: به عنوان نمونه د رحال حاضر قرار دادی به مبلغ ۵۷ میلیارد تومان بین استانداری فارس، سازمان منابع طبیعی و سازمان مراتع و جنگل ها به منظور توسعه فعالیت های آبخیز داری منعقد شده و همه کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها مکلف به تخصیص منابع لازم برای این امر شده اند.

وی ادامه داد: در سطح ملی نیز این اهتمام وجود دارد که منابع لازم به سمت عملیاتی شدن این تفاهم نامه سوق داده شود.

دکتر رحیمی با بیان اینکه شهرها و روستاها و زندگی ابنا بشر در بستر طبیعت شکل گرفته است، یادآور شد: از این رو انسان همواره کوشیده است مظاهر طبیعت را به زیستگاه خود ببرد تا آرامش را در این بستر تجربه کند.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه از گذشته تا کنون بعضی اقدامات غیر کارشناسی انجام شده و مداخلاتی در طبیعت رخ داده است، افزود: این اقدامات اعم از فعالیت های عمرانی، راه سازی و شهرسازی هر چند با نیت خدمت رسانی انجام شده است خسارت های جبران نا پذیری برای زیستگاه بشر در پی داشته است که با یک ارزیابی علمی و دید مقدماتی مشخص می شود.

وی تاکید کرد: به جای کشاندن لودرها و بولدوزرها به طبیعت باید در بستر متناسب با طبیعت هر سرزمینی، گونه های متناسب با آن اقلیم را گسترش دهیم.

استاندار فارس گفت: مدیران دستگاه های اجرایی عمرانی و فرهنگی به گونه ای عمل کنند که بستر مشارکت مردمی برای حفظ منابع طبیعی فراهم بشود.

وی یادآور شد: در این راستا دیدگاه های تخصصی کارشناسان و دانشگاهیان مورد استفاده دستگاه های اجرایی متولی قرار بگیرد تا در آینده بتوانیم با افتخار اعلام کنیم که توانسته ایم به عنوان حافظان منابع طبیعی بستر توسعه پایدار را فراهم کرده ایم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: ۱۵اسفند ۹۷، کد خبر:۸۲۱۰۲۹ ،www.borna.news


منبع :: http://shoaresal.ir