کد خبر: 4259تاریخ انتشار : 18:27:36 - سه‌شنبه 6 مارس 2018

۵۳درصد فعالیتهای آموزشی و پژوهشی کشورمربوط به علوم انسانی است

۵۳درصد فعالیتهای آموزشی و پژوهشی کشورمربوط به علوم انسانی است

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد پیش از ظهر سه شنبه در نخستین و آغازین نشست همایش بین المللی «ادبیات: زبان همدلی» به تبیین شاخص ها و سیاست گذاری های کلان و ارزیابی عملکرد علوم پرداخت و پیرامون جایگاه و ظرفیت علوم انسانی اظهار کرد: نکته دیگری که بزرگترین معضل کشور […]

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد پیش از ظهر سه شنبه در نخستین و آغازین نشست همایش بین المللی «ادبیات: زبان همدلی» به تبیین شاخص ها و سیاست گذاری های کلان و ارزیابی عملکرد علوم پرداخت و پیرامون جایگاه و ظرفیت علوم انسانی اظهار کرد: نکته دیگری که بزرگترین معضل کشور در این حوزه به شمار می رود تبعیتی است که دیگر رشته ها مانند ادبیات و زبان از این حوزه است.

وی وضعیت موجود علوم انسانی را بر اساس شاخص ها در شرایط مطلوب ندانست و افزود: در حوزه تولید علم رشته های علوم انسانی از جهت کمی فعال هستند اما در بعد کیفی قابل تامل می باشند.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی حضور علوم انسانی برای رفع نیازهای جامعه را کم ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه در این باره هیچ تلاشی نشده و امروز بزرگترین چالش علوم انسانی این است که نقش مهم و اساسی در جامعه ما ایفا نمی کند.

میرباقری فرد با تاکید بر اینکه جامعه برای رسیدن به جایگاه مطلوب نیاز به تبیین علوم انسانی دارد، ادامه داد: در چندسال اخیر دانشگاه های نسل چهارم در دنیا شکل گرفتند در حالیکه محور سیاسیت گذاری های علمی در کشور ما بر اساس دانشگاه نسل سوم است، این درحالیست که دانشگاه های نسل چهارم باید نقش موثری در اعتلای فرهنگی جامعه بازی کنند.

خبر جدید  فارس ، در شادی بعثت رحمه للعالمین

وی در ادامه زبان و ادبیات فارسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: طبق بررسی ها زبان و ادبیات فارسی از مهمترین رشته های فعال علوم انسانی از باب کمی است.

میرباقری فرد با توجه به اینکه در پژوهش ها، رشته فوق ظرفیت بزرگی دارد، افزود: حدود ۸۰ نشریه علمی، پژوهشی به موضوع ادبیات و زبان فارسی می پردازند که از میان ۶۰۰ نشریه علوم انسانی فعال هستند.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی نقش زبان و ادبیات فارسی را در حوزه انجمن ها، قطب ها و کانون های علمی دارای جایگاه مطلوبی دانست و اما این پرسش را مطرح کرد که آیا ما از همه ظرفیتهای زبان و ادبیات فارسی استفاده می کنیم؟

خبر جدید  درمان بیش فعالی در کودکان

وی با اعلام اینکه زبان و ادبیات فارسی از جهات مختلف ظرفیتهای متنابهی دارد، افزود: این رشته حوزه وسیعی از نیازهای زبانی جامعه را پاسخگوست.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه از حیث تولید علم، کارهای کمی پرشماری از جمله کتاب، مقاله و پایان نامه انجام می گیرد، تصریح کرد: در تولید علم این حجم پرشمار بودن داده ها منتهی به یافته های علمی تازه نمی شود. بنابر این ضروری است در سیاستگذاری های کشور سخت نیازمند بازنگری هستیم،

میرباقری فرد در عین حال برگزاری بسیاری از همایش ها را ضروری ندانست و افزود: این همایش ها ما را به جایی نخواهد رساند.

وی البته با توجه به همایش بین المللی «ادبیات: زبان همدلی» اعلام کرد: این همایش یکی از معدود رویدادهایی است که به معدود کاربردهای زبان فارسی یعنی نیاز جهانی پرداخته است. بنابر این امیدوارم این سلسله همایش ها تداوم یابد.

وی در بخش دوم سخنان خود درخصوص نقش ادبیات و زبان فارسی در ایجاد همدلی عنوان کرد: ادبیات پیوند استواری با همدلی جهانی دارد.

خبر جدید  جریمه ، عاقبت گرانفروشی نمایندگی خودرو در شیراز

رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی نقش ادبیات را در ایجاد همدلی بر مبنای ۳ رویکرد اعلام کرد و افزود: از آنجا که ادبیات مبتنی بر احساس و عواطف است و باید پیامی برای مخاطبان به همراه داشته باشد بنابر این از این ظرفیت بزرگ باید استفاده کرد.

میرباقری فرد جهان کنونی را محتاج همدلی به وسیله ادبیات و زبان ارزیابی کرد و گفت: سیر تاریخی زبان و ادبیات فارسی هم نشان از این دارد که از این وظیفه به خوبی بر می آید. زیرا زبان و ادب فارسی از نخستین روزها تاکنون هنگامی که مجال فراهم بوده، کوشش کرده نقش خود را در جهان ایفا کند.

وی در ادامه به رسالت انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد و به سهم ادبیات پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش بین المللی «ادبیات: زبان همدلی» در شیراز به میزبانی تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)