کد خبر: 51158تاریخ انتشار : ۱۹:۴۲:۵۵ - پنج شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸

۵۰۰ بیمار مبتلا به اتیسیم در شیراز شناسایی شده است

۵۰۰ بیمار مبتلا به اتیسیم در شیراز شناسایی شده است

مدیرعامل انجمن اتیسم استان فارس با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ بیمار مبتلا به اتیسیم در شیراز شناسایی شده است، گفت: این بیماران برای بازگشت به جامعه نیازمند آموزش و توانبخشی هستند.

مهین حاج صادقیان در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، در حاشیه برگزاری مراسم افطاری ویژه بیماران اتیسم و خانوادههای آنان که به میزبانی معاونت اجتماعی شهرداری شیراز برگزار شد،اظهار داشت: انجمن اتیسم در استان فارس مدت یک سال است که فعال شده و در شهر شیراز که قطب پزشکی کشور است، هنوز مرکز اتیسم نداریم.

حاجصادقیان تصریح کرد: متاسفانه به علت اینکه مراکز اتیسم در شیراز وجود ندارد، بیماران مبتلا به اتیسم به بچههای عقب افتاده ذهنی تبدیل شدهاند به طوری که برخی ۲۰ ساله هستند و چگونگی دستشویی رفتن و یا غذاخوردن را نمیدانند، بنابراین خانوادههای آنان نیز در معرض نابودی هستند.

وی بیان کرد:در صورتی که بیماران شناسایی شده اتیسم تحت آموزش و توانبخشی قرار گیرند به جامعه برگشته و ارتباط برقرار کرده و از درخودماندگی بیرون میآیند.

مدیرعامل انجمن اتیسم استان فارس با بیان اینکه آمارخودکشی و طلاق در بیماران مبتلا به اتیسم بسیار زیاد است، افزد: سال گذشته شش خودکشی در خانوادههای اتیسم داشتهایم که این آمار نگران کننده است.

حاجصادقیان با تاکید بر اینکه باید مراکز آموزشی و توانبخشی در سراسر استان فارس ایجاد و شعب شهرستانی نیز راهاندازی شود خاطرنشان کرد: باید به سمتی حرکت کرد تا در کنار آموزشهای ما توانبخشی مراکز نگهداری موقت بسازیم تا خانوادههای بیماری اتیسم بتوانند حداقل یک شب با خیال راحت به مهمانی بروند، یا اینکه اگر در بیمارستان بستری شدند یک مرکز باشد تا بچههای آنان را مراقبت کند چون بدون آموزش کسی نمیتواند بچهها را کنترل کند.

وی افزود: همچنین ساخت مراکز موقت و دائم نگهداری بیماران اتیسم یک ضرورت است و باید این مهم مورد توجه قرار گیرد تا بچههایی که پدر و مادر خود را از دست میدهند و کسی متولی آنان نمیشود در این مراکز نگهداری شوند.

مدیرعامل انجمن اتیسم استان فارس خاطرنشان کرد: اولویت ما راه اندازی مراکز آموزشی اتیسم به صورت روزانه است که در این زمینه دو مدرسه در شیراز آماده شده و تنها تجهیز آن باقی مانده است که نیازمند حمایت مسئولان و خیران هستیم.

حاجصادقیان بیان کرد: شهرداری و شورای شهر شیراز نیز برای حمایت از بیماران اتیسم وعده داده لایحهای را تنظیم و در شورای اسلامی شهر شیراز به رای بگذارند که هنوز نیز این وعده پس از گذشت یکسال محقق نشده و درخواست ما نیز اجرای آن است.

مدیرعامل انجمن اتیسم استان فارس به برنامههای پیش روی این انجمن اشاره کرد و افزود: راهاندازی مراکز پژوهشی و تفحصی برای شناخت سلولهای بنیادی اتیسیم نیز آغاز شده که امیدواریم شیراز پایلوت این کار در ایران باشد.

حاجصادقیان افزود: همچنین راهاندازی نخستین مرکز جامع بین المللی اتیسیم در خاورمیانه نیز از اهداف ما است که این مهم نیز همکاری خیران و مسئولان را میطلبد.

وی گفت: شعبههای انجمن اتیسم در لار، استهبان و لامرد نیز در دست راه اندازی است که امیدواریم این مراکز نیز در کمترین زمان ممکن راه اندازی شود تا به بیماران مبتلا به اتیسم بتوانیم بیش از پیش ارائه خدمت کنیم.

مدیرعامل انجمن اتیسم استان فارس همچنین به نشست دورهمی بیماران اتیسم و خانوادههای آنان اشاره کرد و گفت: این مراسم به میزبانی معاونت اجتماعی شهرداری شیراز برگزار و در آن خیران حامی بیماران اتیسم از جمله برخی از اعضای جمع خیرین تامین سلامت، خیرین شهرساز و فرهنگساز از جمله سیروس پاکفطرت و لیلا دودمان از اعضای شورای شهر شیراز نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/ش


منبع :: ۵۰۰ بیمار مبتلا به اتیسیم در شیراز شناسایی شده است