کد خبر: 43846تاریخ انتشار : ۱۱:۱۶:۰۴ - سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

۱۵ هزار نفر مشمول غائب از خدمت در استان فارس وجود دارد

۱۵ هزار نفر مشمول غائب از خدمت در استان فارس وجود دارد

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان فارس با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود ۱۵ هزار نفر مشمول غائب از خدمت در استان وجود داشته باشد، گفت: مشمولانی که ۸ سال بیشتر غیبت دارند تا پایان امسال فرصت دارند که تعیین تکلیف کنند.

سرهنگ محمدباقر دهقان ناصرآبادی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با تاکید بر اینکه مشمولانی که ۸ سال بیشتر غیبت دارند تا پایان امسال فرصت دارند که تعیین تکلیف کنند، اظهار داشت: در کشور ۱۷ درصد از آمار جریمه مشمولان غائبمربوط به استان فارس است و از ابتدای امسال تاکنون۹۰ هزار معافیت صادر شده که ۱۷ درصد آن مربوط به استان فارس است.

معاون وظیفه عمومی استان فارس گفت: براساس آمارها بیشترین افرادی که در فارس برای خرید غیبت سربازی اقدام کردهاند افرادی هستند که مدرک زیر دیپلم دارند و تاکنون کمترین استفادهکننده از این طرح افرادی هستند که مدرک آنان دکترا یا فوق لیسانس هستند.

وی با اشاره به اینکه امسال چهارمینسال و آخرین سالی است که قانون خرید غیبت سربازی اجرا شده، افزود: این فرایند تا پایان امسال ادامه دارد و برای تمدید آن تاکنون زمانی اعلام نشده است.

دهقان با بیان اینکهامسال آخرین سال طرح جریمه غیبت سربازی است، گفت: این طرح شاملکسانی میشودکه تا سال ۹۷ هشت سال یا بیشتر غیبت دارند و برای اطلاع از شرایط خرید خدمت سربازی به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کرده و برای خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

به گفته این مقام نظامی طبق اعلام رسمی سازمان وظیفهعمومی ناجا، مشمولانی که توانایی پرداخت هزینه خرید خدمت سربازی را ندارند، میتوانند به صورت قسطی اقدام به خرید خدمت کنند. برای این مهم، متقاضیان در ابتدا باید یک سوم مبلغ جریمه خدمت سربازی را پرداخت و مابقی را به صورت قسطبندی مبلغ را پرداخت کنند.

سرهنگ دهقان دربارهمبلغ جریمه خرید خدمت سربازی گفت: کسانی که غیبت آنان از هشت سال بیشتر است با مدرک تحصیلی زیر دیپلم ده میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم بیست میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکترای عمومی ۴۰ میلیون تومانو دکترای تخصصی ۵۰ میلیون تومان مشمول این طرح شده و به ازای هر سال غیبت بیشتر از هشت سال ۱۰ درصد به مبلغ پایه نیز اضافه میشود.

وی تاکید کرد: طبق قانون نظام وظیفه برای خرید خدمت سربازی از مجموع جریمه مشمولین متاهل، پنج درصد و مشمولینی که دارای فرزند هستند، به ازای هر فرزند پنج درصد کسر میشود.

به گفته دهقان مشمولان خارج از کشور نیز میتوانند به کنسولگری آن کشور مراجعه کنند و اقدامات قانونی خرید غیبت سربازی را انجام دهند و این طرح شامل افرادی میشود که قبل از سال ۷۱ به قبل متولد شده باشند.

دهقان ادامه داد: مشمولانی که بیش از ۳ سال سابقه سکونت در خارج از کشور دارند میتوانند با مراجعه به کنسولگری ایران مهر ویژه در پاسپورت خود ثبت و به ایران سفر و مجددا به آنکشور بازگردند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان فارس گفت: دانشآموزان یا افرادی که بعد از سن ۲۰ سالگی مدرک دیپلم وپیش دانشگاهی دریافت کردهاند، اجازه تحصیل در دانشگاه را ندارند و باید به خدمت سربازی اعزم شوند.

دهقان افزود: مشمولینی که به علت اخراجیا ترک تحصیل در دوران دانشجویی، مقطع تحصیلی خود را در دانشگاه به پایان نرساندهاند، تاریخ فراغت از تحصیلات آنها در مقطع قبل برای شروع غیبت محاسبه میشود و مشمولینی که بیش از ۸ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه نقدی یا اقساط، میتوانند در این زمینه اقدام کنند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان فارس گفت: در حال حاضر به لحاظ قانون متولدین ۲۱ آذر ماه ۷۹ به قبل مشمول اعزام به خدمت سربازی هستند و تا شش ماه فرصت دارند برای اعزام از طریق پلیس +۱۰ اقدام کنند.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com