کد خبر: 56291تاریخ انتشار : 10:12:24 - شنبه 11 ژانویه 2020

کشف سازه آبی جدید در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

کشف سازه آبی جدید در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

عضو هیات‌علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: در پنجمین سال از فعالیت‌های هیات باستان‌شناسی مشترک ایران‌ و فرانسه در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و دشت مرغاب یک سازه آبی جدید در محوطه میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.

شعارسال: عضو هیات‌علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: در پنجمین سال از فعالیت‌های هیات باستان‌شناسی مشترک ایران‌ و فرانسه در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و دشت مرغاب یک سازه آبی جدید در محوطه میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.

  به‌ نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، کورش محمدخانی، عضو هیات‌ علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران و سرپرست هیئت باستان‌شناسی مشترک ایران- فرانسه، با اعلام این خبر گفت: در این فصل از فعالیت‌های باستان‌شناسی و علوم باستانی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد، به ادامه بررسی‌های آرکئوژئوفیزیک به روش مغناطیس سنجی در محوطه پاسارگاد و اطراف آن، پرداخته و قسمت‌های دیگری از نقشه مغناطیسی محوطه تکمیل شد.

این باستان‌شناس تصریح کرد: این بخش‌ها شامل قسمت‌هایی در بین کاخ اختصاصی و کاخ بارعام، در پشت تل تخت در محوطه حصار خشتی، بر روی سازه تل تخت، در پشت آرامگاه کورش بر روی تل خشتی و در بین کاروانسرا و آرامگاه کورش بزرگ است.

خبر جدید  استاندار به داد پتروشیمی های فارس برسد

او در ادامه با جالب خواندن نتایج حاصل از این بررسی‌ها افزود: همچنین به‌منظور مشخص کردن آنومالی‌های خطی آشکارشده در باغ شاهی و ساختارهای هیدرولیکی موجود بر روی نقشه مغناطیسی که در سال‌های گذشته در این بخش تهیه شده بود، گمانه‌هایی در ۶ نقطه در باغ شاهی بر روی این آنومالی‌ها، ایجاد شد که در درک بهتر این آنومالی‌های خطی تأثیر شایان توجهی داشت.

محمدخانی تصریح کرد: براساس نقشه‌های مغناطیسی تهیه شده در قسمت باغ شاهی، در بخش جنوب شرقی باغ، استخر آب ذوزنقه‌ای شکلی مشاهده شد که در ابتدای آن آنومالی مغناطیسی بزرگ منفصلی شامل ۸ ورودی احتمالی آب قابل تشخیص بود.

خبر جدید  رهاسازی بیش از ٣٥ میلیون مترمکعب آب برای کشت برنج در فارس

او با بیان این نکته که برای پی بردن به نوع این ساختار، گمانه‌ای در ابتدا این سازه ایجاد و قسمتی از ساختار سنگی آن مشخص شد خاطرنشان کرد که ادامه کاوش‌ها در فصل‌های آینده، ساختار کامل این ورودی‌ها را مشخص خواهد کرد.

سرپرست هیات باستان‌شناسی نکته قابل توجه در این قسمت را کشف آجرهای هلالی شکل قالبی دانست که بر روی یکی از این دهانه‌های ورودی، وجود دارد و گفت: بر روی نقشه مغناطیسی، هشت ورودی آب قابل تشخیص است که در این گمانه‌زنی‌ها دو ورودی آب به فاصله حدود ۶ متری از یکدیگر نمایان شده است.

خبر جدید  حذف پلاستیک از زندگی مردم نیاز به جایگزین دارد

او اظهار کرد: در ادامه فعالیت‌های گیاه باستان‌شناسی و دیرین‌اقلیم‌شناسی در محوطه پاسارگاد، از گمانه‌های یادشده، نمونه‌برداری و برای تاریخ‌گذاری مطلق رسوبات نیز از آن‌ها نمونه‌برداری OSL صورت گرفت.»

محمدخانی در پایان اظهار کرد: پنجمین سال فعالیت‌های باستان‌شناسی و علوم باستانی هیات مشترک ایران- فرانسه در پاسارگاد با مجوز رسمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی، دانشگاه شهید بهشتی، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس و مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه (CNRS) دانشگاه لیون ۲، انجام شد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از سایت خبری اسکان نیوز    ،تاریخ انتشار:   ۷ دی   ۱۳۹۸،کدخبر:  ۲۴۷۹۹،www.eskannews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: