کد خبر: 43483تاریخ انتشار : ۱:۰۳:۵۳ - یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

کشت برنج در استان فارس مغایر منافع ملی است؛ لزوم جلوگیری از تغییر کاربری‌ها در استان‌های شمالی

کشت برنج در استان فارس مغایر منافع ملی است؛ لزوم جلوگیری از تغییر کاربری‌ها در استان‌های شمالی

قائم‌مقام خانه کشاورز کشور گفت: برای استانی مانند استان فارس که کشت دوم را به برنج اختصاص می‌دهند و شالیزارها را با آب چاه آبیاری می‌‌کنند کشت برنج به صرفه اقتصادی نیست و مغایر منافع ملی است.

عنایتالله بیابانی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به لزوم ممنوعیت کشت برنج در استانهایی مانند استان فارس، اظهار داشت: با توجه به میزان بارندگیها در کشور تنها دو استان مازندران و گیلان که بارندگی ۹۰۰ میلیمتری دارند مجاز به کشت برنج هستند و برای استانی مانند استان فارس که کشت دوم را به برنج اختصاص میدهند و شالیزارها را با آب چاه آبیاری میکنند کشت برنج به صرفه اقتصادی نیست و مغایر منافع ملی است.

وی با تاکید بر اینکه باید با حمایتهای لازم مانند تعیین نرخ واقعی برنج و خرید تضمینی برنج با قیمت معقول کشاورزهای گیلانی و مازندرانی را به تولید برنج ترغیب کرد و از تغییر کاربری اراضی ملی این دو استان جلوگیری کرد، افزود: زمینهایی این دو استان که ارزش ملی دارند نباید در راههای دیگر مصرف شود.

قائممقام خانه کشاورز کشور با تاکید بر اینکه اگر برنج را به عنوان کالای استراتژیک معرفی میکنیم باید تسهیلاتی نیز برای آن در نظر گرفته شود، گفت: یکی از خواستههای کشاورزان این است که سرویسهاس کارآمد مکانیزاسیون به برنجکاران اختصاص یابد که مانع از شکسته شدن دانههای برنج شود و همچنین برداشت برنج با کمباینهای مناسب انجام شود.

وی با بیان اینکه نرخگذاری گندم براساس یک ساختار درست نیز سبب ترغیب کشاورزان دیگر استانها به کاشت گندم میشود و همین امر کاشت برنج در استانهای غیرشمالی را کاهش میدهد، عنوان کرد: با توجه به عکسالعملهایی که ان.جی.اوهای کشاورزی و کشاورزان داشتند نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۸_۹۷ از ۱۴۷۰ تومان به ۱۷۰۰ تومان افزایش یافت که این نرخ به خواسته کشاورزان نزدیکتر بود.

بیابانی با بیان اینکه افزایش نرخ خرید تضمینی گندم گامی موثری بود تا تورم و دیگر هزینههایی که کشاورزان متقبل میشوند در این نرخ لحاظ شود، افزود: البته ممکن است دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان با مشکلاتی روبهرو شود که از مسئولان درخواست داریم که برای پرداخت به موقع مطابات گندمکاران تمهیدات لازم را بیاندیشند.

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com