کد خبر: 43427تاریخ انتشار : 11:11:09 - جمعه 1 فوریه 2019

پروژه ناکام آزادراه لار-بندرعباس؛ اولویتی که در صف آخر مانده است

پروژه ناکام آزادراه لار-بندرعباس؛ اولویتی که در صف آخر مانده است

پروژه احداث آزادراه لار-بندرعباس که قرار بود مرهمی بر زخم توسعه منطقه جنوب کشور و همچنین کاهش تصادفات و حوادث باشد با وجود گذشت مدت طولانی از وعده مسئولان هنوز یک درصد هم پیشرفت فیزیکی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از لارستان، ۲۲ مهرماه سال ۹۶ بود که مدیرکل راه و شهرسازی لارستان وعده احداث آزادراه۶خطه در محور لار – بندرعباس توسط بخش خصوصی را مطرح کرد.

محمدرضا باقریفرد در این نشست خبری درباره زمان اجرای این پروژه گفته بود که توافقنامه به امضاء رسیده، سرمایهگذار در حال طی مراحل قانونی است و پیشبینی میشود تا قبل از ۶ ماه تبدیل به قرارداد نهایی شود ولی با وجود گذشت بیش از ۳ برابر مهلت تعیین شده، هنوز هیچ خبری از اجرای این طرح ملی نیست.

قرار بود آزادراه لار به بندرعباس به طول۲۱۷کیلومتر با سرمایهگذاری بخش خصوصی به شکل۳باند رفت و۳باند برگشت احداث شود.

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان در این نشست به پیگیریهای متعدد از طریق وزارت راه و شهرسازی برای انتخاب پیمانکار مجرب در زمینههای اجرایی، علمی، فنی، مالی و غیره اشاره کرده بود. وی ابرازامیدواری کرده کهپس از مصوبه هیئت دولت این تفاهم نامه تبدیل به قرارداد و شروع پروژه آزادراه لار-کهورستان-بندر پل قشم و از کهورستان به بندر شهید رجایی بندرعباس اجرایی شود.

خبر جدید  تفاهم‌نامه کارخانه نوآوری در فارس با معاونت علمی ‌ریاست جمهوری امضا شد

در آذرماه سال ۹۶ در جریان بازدید امیر امینیمعاون وزیر راه و شهرسازی و همچنین عنایتالله رحیمی استاندار کنونی فارس از محور شیراز- لارستان – بندر عباس و لاین دوم تونل وحدت، فرماندار ویژه لارستان با تاکید بر اینکه سالیانه میلیونها مسافر از محور شیراز- لارستان و بندرعباس عبور میکند، باید هر چه سریعتر اجرای دو بانده شدن این محور به پایان برسدگفته بود:این محور ۲ استان جنوبی کشور را به هم متصل میکند.

جلیل حسنی با اشاره به اینکه توجه ویژه به وضعیت بهبود این جادهباعث کاهش آمار تصادف و جانباختگان این مسیر میشود، خواستار توجه ویژه مسئولان به جاده جهرم-لار-بندرعباس شده بود چراکه این محور مرکز کشور را به بنادر جنوبیوصل میکند وهر سال بیشتر از سالهای قبل مورد استقبال مسافران بوده و از پرترددترین محورهای استان فارس و همچنین یکی از پرحادثهترین محورها طی فصول مختلف سال است.

خبر جدید  لیگ دسته اول فوتبال؛ نخستین شکست در کارنامه قشقایی ثبت شد

در مردادماه سال جاری نیز عنایتالله رحیمی، معاون سابق عمرانی استانداری و استاندار حال حاضر استان فارس در مصاحبهای با اشاره به طرحهای عمرانی این استانگفته بود: کارهای مطالعاتی آزادراه لار به اسکله شهید رجایی بندرعباس انجام شده است.

لازم به ذکر است در سال ۹۴ نیز عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازیدر صدر هیئتی از معاونان خود به حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی لارستان سفر کرد و در جریان این سفر احداث باند دوم محور لار- بندر عباس به طول ۱۵ کیلومتر مصوب شد اما از آن زمان تاکنون هیچ اقدام محسوسی برای تحقق این وعده انجام نشد.

به دلیل یک بانده بودن محور لار-بندرعباس و عرض کم جاده، در طول سال حوادث و تصادفات ناگوار در این مسیر رخ میدهد و با مرور اخبار در این زمینه میتوان نمونههای بسیاری برای آن مثال زد. این در حالی است که امام جمعه لارستان در خطبههای نماز جمعه شهر لار خواستار توجه جدی به حوزه راههای این شهرستان شده و گفته است: راه شیراز-لار-بندرعباس که از شریانهای اصلی کشور محسوب میشود و باید مورد توجه جدی مسئولان قرارگیرد.

خبر جدید  مشکلات میکروبی فروشگاه‌های لبنیات سنتی شیراز بررسی می‌شود

به گزارش تسنیممحور لار به بندرعباس جزء یکی از۱۰ محور اصلی و ترانزیتی حمل کالا و بار از جنوبیترین نقطه کشور به مرکز و شمال ایران است و بنا بر آمارهای رسمی۳۵درصد خودروهای سنگین استان فارس از این محور تردد میکنند. احداث آزادراه در این مسیر علاوه بر تسهیل در حمل سریع کالا و مسافر، کاهش مصرف سوخت، صرفهجویی در وقت، کاهش تصادفات و غیره میشود.

انتهای پیام/ح


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)