کد خبر: 43461تاریخ انتشار : 11:15:38 - شنبه 2 فوریه 2019

وزیر کار در شیراز: رشد شاخص حداقل دستمزد راضی کننده نیست

وزیر کار در شیراز: رشد شاخص حداقل دستمزد راضی کننده نیست

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بسیاری از شاخص‌های اقتصادی ایران پس از انقلاب رشد چشمگیر داشته است، گفت: رشد شاخص دستمزد حداقل نسبت به دیگر شاخص‌ها کمتر بوده و به عنوان وزیر کار از این وضعیت راضی نیستم‌.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمد شریعتمداری پیش از ظهر امروز در جمع اهالی خانه کارگر استان فارس به نقش مهم تشکلهای کارگری در پیروزی و ثبات انقلاب اسلامی اشاره کرد و به بخشی از سوالات و مطالبات آنها پاسخ داد.

وی با بیان اینکه بسیاری از شاخصهای اقتصادی ایران پس از انقلاب رشد چشمگیر داشته است، گفت: رشد شاخص دستمزد حداقل نسبت به دیگر شاخصها کمتر بوده و به عنوان وزیر کار از این وضعیت راضی نیستم.

شریعتمداری با بیان اینکه حداقل هزینه خانوار دهکهای کم درآمد نسبت به دهکهای پردرآمد از ۳۰ برابر قبل از انقلاب به ۱۴ برابر رسیده است، افزود: فاصله فقر و غنا کمتر شده اما هنوز به میزان مطلوب نرسیده است.

وزیر تعاون با بیان اینکه نمیتوان فاصله حداقل دستمزد و حداقل معیشت را نادیده گرفت، بیان کرد: با توجه به گرانیها و مشکلات اقتصادی اخیر نسبت سبد معیشت با حداقل دستمزد از دست رفته است و امیدواریم که امسال با همکاری بیشتر دستگاههای مرتبط تصمیم عادلانهتری در شورای عالی کار گرفته شود.

خبر جدید  تیم پهلوانی و زورخانه‌ای فارس در لیگ برتر کشور شرکت‌ می‌کند

وی با اشاره به شرایط موجود گفت: امسال نمیتوان درصد افزایشی را به تنهایی مطرح کرد بلکه باید در کنار آن جزء ثابتی هم برای بهبود شرایط کاری کارگران در نظر گرفته شود.

شریعتمداری با بیان اینکه من با همه توانم در دولت برای حل مشکلات کارگران گام برمیدارم، افزود: باید از همه ظرفیتها استفاده کرد و مشکلات را با کمک یکدیگر برطرف کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حضور موفق تشکلها و انجمنهای صنفی کارگری عنوان کرد: ایجاد تشکلهای کارگری دستاورد انقلاب اسلامی بود چراکه قبل از انقلاب این تشکلها یا به درستی تشکیل نمیشد یا اینکه به صورت مخفی بود، امروز در استان فارس ۹۷ انجمن کارگری و ۱۵۷ انجمن کارفرمایی تشکیل شده است همچنین در کشور نیز بیش از ۱۰۰ هزار انجمن صنفی تشکیل شده است.

خبر جدید  دبیرخانه ویژه‌ای برای بررسی پرونده‌های مهم استان فارس راه‌اندازی شد

شریعتمداری با اشاره به مطالبات بازنشستگان درباره یکسانسازی حقوق آنان گفت: انجام این کار به منابع نیاز دارد که باید در مجلس تصویب شود و امید است که در جریان تصویب بودجه سهم بیشتری برای این قشر در نظر گرفته شود. البته منابع نباید از بودجه عمومی باشد بلکه باید منابع جدیدی برای این منظور در نظر گرفته شود.

وی درباره این مطالبه که مشاغلی نظیر خبرنگاری نیز به عنوان مشاغل سخت و زیانآور در نظر گرفته شود، افزود: تعداد زیادی از مشاغل متقاضی این امر هستند که باید در شورای ویژه این کار بررسی و تصویب شود. خبرنگاری و رانندگان ماشینهای سنگین نیز از مواردی است که مطرح شده و تسریع در رسیدگی را دنبال میکنم تا به نتیجه برسد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از تلاش برای تغییر ترکیبی در شورای عالی کار خبر داد و گفت: این امر برای این است که کارگران حضور بیشتری داشته باشند و تا زمانی که شورای عالی تامین اجتماعی احیا شود، حق کارگران تامین شود.

شریعتمداری درباره مطالبات تامین اجتماعی و لزوم پرداخت آنها نیز افزود: سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان به عنوان تهاتر مطرح شد که در نهایت کار به نتیجه نرسید و امسال با حساسیت بیشتری این موضوع دنبال میشود.امسال با تضمین دولت پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ارائه و توسط توزیع میشود کهبا انجام آن، بخش اعظمی از مطالبات تامین اجتماعی رفع میشود.

خبر جدید  اجرای نمایش آئین‌های رمضانی شیراز تا ۱۲ خردادماه در کوی رندان ادامه دارد

وی درباره مشکلات شستا نیز گفت: شستا سازمان تامین اجتماعی است که به دلایلی از جمله اینکه خودش حوزه سرمایهگذاری را انتخاب نکرده است و کمبود برخی از نظارتها مشکلاتی داشته است. باید نظارتها بیشتر شود و مدیریت آن به جوانان واگذار شود و امروز مدیریت ۸۰ ساله در مجموعه نداریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره بانوان سرپرست خانوار نیز گفت: در مورد بانوان سرپرست خانوار برنامه مدونی تهیه شده و با همراهی خانم ابتکار تشکل ستادی کوچکی برای این افراد تشکیل میشود چراکه امروز ۳ میلیون خانوار با سرپرستی بانوان اداره میشوند.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)