کد خبر: 44323تاریخ انتشار : 2:28:45 - پنج‌شنبه 21 فوریه 2019

هدف دولت تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در کشور است

هدف دولت تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در کشور است

شیراز-ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران هم اینک رتبه هجدهم تولید آلومینیوم را در جهان دارد، گفت: هدف دولت، تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در کشور است.

به گزارش ایرنا رضا رحمانی، چهارشنبه در آیین کلنگ زنی سی و هشتمین طرح شیرین سازی آب دریا در شهرستان لامرد فارس، اظهار داشت: ظرفیت تولید آلومینیوم کشور در برنامه ششم توسعه ۸۰۰ هزار تن تعیین شده است.
برنامه ششم توسعه برای سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹تدوین شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به احداث کارخانه آلومینیوم لامرد بیان کرد: این کارخانه هم اکنون با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم با بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.
رحمانی ادامه داد: این کارخانه که به عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی بسیاری از صنایع کشور است، در فاز نخست آن برای تولید سالانه ٣٠٠ هزار تن شمش آلومینیوم طراحی شده است و با بهره برداری کامل از آن، رتبه ایران در زمینه تولید این محصول به جایگاه چهاردهم در جهان ارتقا می یابد.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران در تولید فولاد در رتبه دهم جهان قرار دارد و از کشور‌های ایتالیا و فرانسه پیشی گرفته است.
رحمانی اضافه کرد: در تولید مس نیز با بهره برداری از پروژه های جدید در کشورمان، ایران در جمع ١٠ کشور تولید کننده مس قرار خواهد گرفت.

خبر جدید  ظرفیت افزایش صادرات خرما به سقف یک میلیارد دلار وجود دارد

** نوید بهره برداری از فاز نخست آلومینیوم لامرد در بهار ۹۸
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در این آیین گفت: فاز نخست طرح آلومینیوم لامرد با سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد ریال و توان تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن، در بهار سال ۹۸ به بهره برداری می رسد و زمینه اشتغال یک هزار و ۲۰۰ نفر را فراهم می کند.
علی همتی افزود: این کارخانه که مدرن ترین واحد تولید آلومینیوم در خاورمیانه و چهارمین کارخانه تولید این محصول در کشور است با چهار هزار و ۵۰۰ نفر نیرو در حال ساخت است و مقرر شده در نیمه نخست سال ۹۸ به بهره برداری رسد.
وی، با اشاره به این که طرح های بزرگ صنعتی، بار توسعه، تولید، اشتغال و بهره وری را بر عهده دارند، اظهار داشت: پس از افتتاح کارخانه آلومینیوم جنوب فارس، شرایط فعالیت صنایع پایین دستی هم فراهم خواهد شد.
همتی همچنین اظهار داشت: منطقه انرژی بر لامرد با جذب سرمایه گذاری خارجی توانسته ضمن تکمیل چرخه فعالیت های صنعتی نسبت به ایجاد ارزش افزوده و ایجاد اشتغال پایدار، اقدامات خوبی در استان فارس انجام دهد.
او اضافه کرد: یکی دیگر از طرح های صنعتی که هم اکنون در منطقه انرژی بر لامرد با سرمایه گداری ۶۵هزار میلیارد ریال و ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است، شرکت پالایشگاهی پترو پیمان داناست.
این مقام مسئول گفت: این شرکت، امکان تولید بنزین معمولی با ظرفیت سالانه ۵۲۴ هزار تن، گازوییل (نفت گاز) با ظرفیت ۸۸ هزار تن، نفت سفید با ظرفیت ۲۲۵ هزار تن و گاز مایع با ظرفیت ۳۲ هزار تن برخوردار است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اضافه کرد: امکان سرمایه گذاری در منطقه انرژی بر لامرد در زمینه های آلومینیوم، استحصال شمش منیزیم، صنایع پایین دستی آلومینیوم و صنایع پایین دستی پتروشیمی فراهم است.
به گفته همتی، همچنین امکان تولید سالانه یک میلیون تن شمش آلومینیوم، سیمان با ظرفیت ۱۰میلیون تن، منیزیم با ظرفیت ۶۰ هزار تن و پتروشیمی با ظرفیت سالانه پنج میلیون تن در منطقه انرژی بر لامرد مهیاست.
وی ادامه داد: از دیگر طرح های صنعتی که در حال حاضر در جنوب فارس و در شهرستان مُهر با پیشرفت فیزیکی ۶۵درصد در دست ساخت است، شرکت پالایش پارسیان سپهر است که در زمینه استحصال گاز (اتان زدایی) برای مصارف تولید اتیلن و همچنین تکمیل چرخه تولید پلی اتیلن فعال خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۸۰ هزار میلیارد ریال، ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن و اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر به بهره برداری خواهد رسید.
همتی گفت: مناطق انرژی بر شهرستان های لامرد و مُهر با توجه به این که در مجاورت بزرگترین مجتمع گازی کشور قرار گرفته اند، علاوه بر ظرفیت بالای تولید، مورد توجه دولت هستند و افزون بر توسعه اقتصادی در منطقه، اشتغال پایدار را برای استان و کشور فراهم می کنند.
شهرستان های لامرد و مُهر به ترتیب در فاصله ۳۶۵ و ۳۳۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده اند.
ع.پ/ ۶۱۱۸

خبر جدید  احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی فارس وجود دارد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , ,