کد خبر: 56400تاریخ انتشار : 11:04:48 - سه‌شنبه 11 فوریه 2020

مطالبات کارگران کارخانه «آی تی آی» شیراز هنوز پرداخت نشده

مطالبات کارگران کارخانه «آی تی آی» شیراز هنوز پرداخت نشده

در روزهایی که جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران در حال برگزاری است؛ کارگران کارخانه آی تی آی شیراز پس از ۱۳ سال همچنان به دنبال احقاق حقوق خود هستند.

شعار سال: از اواخر بهمن ماه هر سال جلسات مکرر برای تعیین دستمزد و افزایش حقوق کارگران برگزار می‌شود که گاه این جلسات تا روزهای پایانی و حتی ساعات پایانی سال نیز ادامه می‌یابد. امسال نیز مستثنی از دیگر سال‌ها نیست و یک جستجوی ساده اینترنتی نشان می‌دهد که چانه‌زنی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

اما درست در همین روزها کارگران کارخانه آی تی آی استان فارس که روزگاری ۷۰ درصد از تجهیزات مخابراتی کشور را تولید می‌کرد، پس از ۱۳ سال همچنان به دنبال مطالبات خود هستند. هرچند این حال روز تنها کارگران واحد یادشده نیست و هستند کارگرانی که سال‌ها مطالبات خود را دریافت نکرده و پس از اعتراضات بسیار بازهم اندرخم یک کوچه‌اند.

این کارگران که روز گذشته مقابل استانداری فارس برای چندمین بار در طول این سال‌ها تجمع کردند، خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت آنها و مطالباتشان بودند.

هاشم شمشیری نماینده کارگران می‌گوید: کارخانه از سال ۸۳ خصوصی شد که پس از آن مشکلات بسیاری را به همراه داشت همین امر سبب شد که پس از ۵ سال یعنی در سال ۸۸ سهامدار خلع ید شود و مدیریت کارخانه زیر نظر هیئت حمایت از صنایع قرار گیرد.

خبر جدید  بررسی حادثه سیل شیراز به دور از هرگونه مچ‌گیری و اغراض سیاسی

از تاریخ تصویب قانون ” حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه‌های کشور” در تاریخ ۱۳۴۳/۰۳/۱۹ هیئتی به نام “هیئت حمایت از صنایع” جهت حمایت از صنایع داخلی و جلوگیری از تعطیل کارخانه‌های کشور در وزارت اقتصاد تشکیل شد که مسئولیت آن از سال ۱۳۵۳ با حفظ شرح وظایف، به وزارت صنعت، معدن و تجارت کنونی واگذار شده است.

این هیئت دارای شخصیت حقوقی بوده و اعضای آن (یا جانشینان آن‌ها) به موجب پیشنهاد وزارتخانه‌ها و موسسات عضو و پس از تصویب هیئت وزیران تعیین می‌شوند.

به گفته نماینده کارگران کارخانه آی تی آی شیراز پس از اینکه کارخانه زیرنظر هیئت حمایت قرار گرفت، چند سالی بیشتر دوام نیاورد تا اینکه در سال ۹۰ – ۹۱ کارخانه تعطیل شد.

برای برطرف شدن مشکلات از سال ۸۵ با استفاده از بازنشستگی پیش از موعد تلاش شد که فشار پرسنلی این کارخانه کم شود، اما همچنان مشکلات این کارخانه پابرجاست و امروز نزدیک به ۱۳۰۰ نفر از کارگران این کارخانه که بازنشست شده‌اند هنوز مطالبات و سنوات خود را دریافت نکرده‌اند.

خبر جدید  بیش از ۸۵ درصد پیوند کبد در یک ساله اول موفقیت آمیز است

به گفته شمشیری مجموع مطالبات کارگران امروز بدون احتساب خسارت تاخیر نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان است که علاوه بر ندادن حق و حقوق کارگران ارزش پول نیز امروز کمتر از سال‌ ۸۵ است.

وی از برگزاری جلسات مکرر و اعتراضات بسیار کارگران برای احقاق حقشان سخن می‌گوید که آخرین آن روز گذشته و مهم‌ترین آن اعتراض و تجمع در خردادماه امسال در مقابل وزارت صنایع بوده که متاسفانه هیچ یک تاثیری نداشته و کارگران باز هم دست خالی مانده‌اند.

نماینده کارگران کارخانه آی تی آی شیراز درباره مطالبات کارگران می‌گوید:  پرداخت مطالبات با احتساب خسارت تاخیر بدون هیچ قید و شرطی و تغییر هیئت اجرایی مستقر در کارخانه از جمله مهمترین مطالبات کارگران است.

خبر جدید  کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن در بافت های فرسوده

شمشیری می‌گوید: روز گذشته مقابل استانداری فارس تجمع و مطالبات خود را مطرح کردیم؛ مدیرکل سیاسی استانداری فارس نیز از تشکیل جلسه کمیسیون کارگری در امروز؛ دوشنبه ۱۴ بهمن ماه؛ خبر داد.

مطالبه نزدیک به ۱۳۰۰ نفر کارگر بازنشست شده این کارخانه حدود ۳۵ میلیارد تومان است که کارگران خواستار محاسبه کردن این مطالبات به نرخ روز و پرداخت خسارت تادیه و تاخیر آن هستند.

در حال حاضر کارخانه در دست ستاد هیئت اجرایی (ستادی که ستاد حمایت از صنایع تشکیل می‌دهد) است. اموال این کارخانه نیز در اختیار بانک ملی و تامین اجتماعی است. باید دید که آیا نتیجه جلسه امروز می‌تواند مطالبات این کارگران را پس از ۱۳ سال محقق کند یا خیر؟

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، کدخبر: ۲۱۹۴۸۴۷، www.tasnimnews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,