به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، دکتر «علی بهادر»، در جمع اصحاب رسانه فارسپیرامون اولویت های حوزه سلامت و راهکارهای حفظ و تامین سلامت در جامعه سخن گفت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تقدیر از تلاش های اصحاب رسانه در امر آگاهی بخشی به جامعه، «سلامت» را موضوعی فرابخشی خواند که همه ما باید در مسیر دستیابی به آن گام برداریم.
دکتر بهادر به نقش کارآمد نیروی انسانی در جامعه، به ویژه دانشگاهیان، کارمندان ادارات و اصحاب رسانه در این زمینه اشاره کرد که به کمک ارائه آموزش های لازم، می توان از این ظرفیت در مسیر ارتقای سلامت جامعه بهره برد.
او با اعلام شعار«مراقبت های اولیه بهداشتی؛ راهی به سوی پوشش همگانی سلامت»برای هفته ملی سلامت امسال، گفت: با گذار از مرحله شیوع بیماری های عفونی، اکنون با مرحله شیوع بیماری های غیرواگیر، به ویژه در مناظق شهری مواجهیم که در این زمینه، تغذیه و تحرک، نقش بسیار موثری دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: ایران اسلامی اکنون با توسعه زمینه های پوشش همگانی سلامت در تمامی مناطق کشور، کوشیده تا با مهار بیماری ها، زمینه های دسترسی عادلانه تر به خدمات سلامت را فراهم کرده و به نحو موثری در این زمینه گام بردارد.
او در ادامه بر مسایلی نظیر ضرورت افزایش فضاهای سبز، محیط های ورزشی، توسعه محیط مدارس در راستای افزایش تحرک و کاهش خطر ابتلا به بیماری های ناشی از کم تحرکی در جامعه تاکید کرد و این امر را موجب ارتقای سلامت برشمرد.
آموزش زندگی اجتماعی به کودکان از سنین تحصیل در مدارس و در زمینه هایی نظیر رعایت بهداشت فردی، سلامت روان، حفاظت از محیط زیست و قواعد راهنمایی و رانندگی، دیگر تاکید رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در راستای توسعه سلامت در جامعه بود.
دکتر بهادر گفت: لازم است برای ارتقای سلامت در جامعه، بیش از هر چیز بر آموزش و پیشگیری تمرکز کرده و اذهان عمومی جامعه را نسبت به این موضوع حساس سازیم تا بتوانیم شاهد کاهش آمار ابتلا به بیماری ها در جامعه باشیم.
او در پاسخ به پرسشی در خصوص تامین سلامت و امنیت غذایی مردم استان، از پیگیری برای راه اندازی فروشگاه های سبز، آموزش به کشاورزان برای استفاده از سم های مجاز و همچنین ممنوعیت استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی برای مواد غذایی گرم، با همکاری های بین بخشی با دیگر سازمان ها اشاره کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش دیگری از صحبت های خود از اصحاب رسانه و عموم اعضای جامعه خواست تا هر کدام به عنوان یک سفیر سلامت وارد عمل شده و به سلامت خود و دیگران اهمیت دهیم.
یکم تا هفتم اردیبهشت، به نام هفته ملی سلامت نامگذاری شده و هرساله به همت مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گرامی داشته می شود.