کد خبر: 51280تاریخ انتشار : ۱۹:۲۶:۴۸ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

فشارخون بالا آغازی برای بیماری های کلیوی و انجام دیالیز

فشارخون بالا آغازی برای بیماری های کلیوی و انجام دیالیز

ایلنا: معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه بسیاری از بیماران دیالیزی به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند، گفت: به طور میانگین در استان…

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه بسیاری از بیماران دیالیزی به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند، گفت: به طور میانگین در استان فارس سالانه ۶۰۰نفر دیالیز می شوند که از این تعداد ۲۰۰ نفر به بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند.

به گزارش ایلنا و به نقل ازروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، محمدرضا کریمیاظهار کرد: از آنجایی که فشارخون بالا هیچ نشانه مشخصی ندارد، ضروری است به طور منظم فشار خود را اندازه بگیرند، زیرا بسیاری از بیماران دیالیزی به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند.

وی افزود: در کشور حدود ۱۶ میلیون بیمار مبتلا به فشارخون وجود دارد که تنها ۶۰ درصد آنها از بیماری خود اطلاع دارند و ۳۰ درصد آنها از فشارخون بالا رنج می برند.

کریمی ادامه داد: در کشور سالانه حدود هشت هزار نفر دچار سکته مغزی می شوند که یکهزار و سیصد نفر آنها جان خود را از دست میدهند، همچنین در استان فارس، سکته های قلبی عامل مرگ دو هزار و پانصد نفر به طور میانگین در سال است.

وی عوارض فشارخون بالا در افراد مبتلا را سکته قلبی و مغزی، نارسایی قلب و کلیه، زوال عقلی و عروقی، سردرد و خون دماغ عنوان کرد و گفت: چاقی، کم تحرکی، مصرف زیاد نمک و مصرف دخانیات، عوامل زمینه ساز ابتلا به فشارخون بالا هستند.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه بر اساس آمارها در استان فارس، از هر چهار فرد بالای ۳۰ سال یک نفر به بیماری پر فشاری خون مبتلاست، افزود: در کشور نیز از هر سه نفر، یکی به بیماری فشارخون بالا مبتلاست.

کریمی اظهار کرد: هر چه سن افراد بالا میرود، بیشتر در خطر معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند؛ به طور میانگین، مردها قبل از ۶۵ سالگی و بانوان بعد از ۶۵ سالگی مبتلا می شوند.


منبع :: فشارخون بالا آغازی برای بیماری های کلیوی و انجام دیالیز