کد خبر: 57002تاریخ انتشار : 18:53:58 - شنبه 11 جولای 2020

فارس در آستانه هشدار قرار گرفته است

فارس در آستانه هشدار قرار گرفته است

عنایت الله رحیمی گفت: از ابتدای تیر وضعیت استان نامناسب و در آستانه هشدار قرار گرفته است و نیازمند حساسیت بیشتر مردم و تشدید اقدامات پیشگیرانه است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، نشست ستاد ملی مدیریت کرونا امروز از طریق ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسوولان کشوری، استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.

استاندار فارس در این نشست، گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور و استان تا پایان خرداد در فارس وضعیت مناسبی داشتیم، اما از ابتدای تیر وضعیت استان نامناسب و در آستانه هشدار قرار گرفته و به سمت و سوی افزایش موارد مثبت حرکت کرده است و نیازمند حساسیت بیشتر مردم و تشدید اقدامات پیشگیرانه است.

عنایت الله رحیمی ادامه داد: برای کنترل این شرایط نیز با در نظر گرفتن سه مؤلفه به هم پیوسته «سلامت»، «معیشت» و «امنیت» و با هماهنگی ستاد ملی کرونا اقداماتی انجام شده است.

او افزود: اجباری کردن ماسک در ادارات دولتی و عدم ارایه خدمات برای کسانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند، محدود کردن تجمعات به ویژه مراسم عروسی و ختم، محدود کردن فعالیت کافی شاپ‌ها و قهوه خانه‌ها و قسمتی از حمل و نقل عمومی و دورکاری افراد دارای زمینه از اقداماتی است که از سوی ستاد استانی کرونا انجام شد.

خبر جدید  کشف ۵۰ حلقه لاستیک قاچاق از یک منزل مسکونی در شیراز

رحیمی اضافه کرد: علاوه بر ایجاد محدودیت ها، بر آموزش و اطلاع رسانی از سوی صداوسیما، رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی تاکید و جلب همکاری و مشارکت‌های عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

استاندار فارس در ادامه از تشدید نظارت و کنترل برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تشکیل ۸۲ تیم بازرسی ویژه در سراسر استان علاوه بر تیم‌های گذشته خبر داد و گفت: ۲۵۰ گروه دو نفره در سطح شهر شیراز به صورت هدفمند با توزیع ماسک و بروشور‌های آموزشی در حال فعالیت هستند.

رحیمی افزود: در زمینه درمان نیز اختصاص پنج بیمارستان دولتی و دو بیمارستان خصوصی با اختصاص ۸۱۸ تخت عادی و ۱۲۹ تخت آی سی یو و راه اندازی نقاهتگاه با ۶۰ تخت بیمارستانی از دیگر اقدامات در راستای مقابله با کرونا در استان فارس است؛ همچنین درمان بیماران استان‌های همجوار نیز با توجه به مراجعه آن‌ها به استان فارس، در دستور کار قرار گرفته است؛ شیراز به عنوان قطب پزشکی فشار بار بیماران استان‌های همجوار و گاهی بیماران سطح ملی را نیز تحمل می‌کند.

خبر جدید  حفظ و گسترش آثار دفاع مقدس نیاز امروز و افتخار دیروز است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: تعداد بیماران بستری در استان فارس مانند بسیاری از استان‌های دیگر در هفته‌های گذشته بیشتر شده و مجبور شدیم علاوه بر بیمارستان‌های اصلی مانند بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) و بیمارستان شهید دکتر چمران، بیمارستان‌های دیگری نیز اضافه کنیم از جمله نقاهتگاه که با همکاری سپاه فجر استان و بسیج جامعه پزشکی به بیمارستان پشتیبان تبدیل شده است.

مهرزاد لطفی اضافه کرد: همچنین از توانمندی و ظرفیت‌های بخش خصوصی و سایر قسمت‌های بیمارستان‌های دولتی نیز استفاده شده است تا بتوانیم در زمینه ارایه خدمت به مردم فعالیت کنیم و این دوره را پشت سر بگذاریم.

او با اشاره به این که نزدیک به ۷۰ درصد تخت‌هایی که برای کرونا اختصاص داده شده اشغال است و این درصد ضریب اشغال خیلی بالایی است و یک وضعیت هشدار به شمار می‌رود، از مردم خواست موضوع رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

خبر جدید  تداوم سیر صعودی کرونا در فارس

رییس دانشگاه ادامه داد: کادر درمانی استان خسته هستند و فشار کاری آن‌ها بالاست؛ بیمارستان‌ها پُر هستند و برای اینکه بتوانیم در خدمت بیماران باشیم باید از تعداد بیماران کم شود که این امر تنها با همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشت فردی، عدم حضور در اجتماعات و استفاده از ماسک میسر می‌شود.

لطفی گفت: پنج بیمارستان دولتی و چندین بیمارستان غیردولتی غیردانشگاهی در شهر شیراز و تمامی بیمارستان‌های شهرستان‌ها در بحث کرونا درگیر هستند و بیش از ۶۰۰ مورد از کارکنان مجموعه سلامت استان شامل پزشک، پرستار و سایر کارکنان مبتلا به کرونا شده اند که تعدادی نیز بستری هستند و این فشار کاری را بر روی سایر مدافعان سلامت زیاد می‌کند.

او اضافه کرد: پزشکان و پرستارانی که به کرونا مبتلا می‌شوند برای مدتی از چرخه درمان و خدمت رسانی به بیماران خارج می‌شوند و تامین نیروی جایگزین برای آن‌ها مشکل است.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,