کد خبر: 50888تاریخ انتشار : 11:56:02 - سه‌شنبه 21 مه 2019

فارس|افزایش ۴ هزار نفری افراد مبتلا به فشار خون بالا در جهرم پیش‌بینی می‌شود

فارس|افزایش ۴ هزار نفری افراد مبتلا به فشار خون بالا در جهرم پیش‌بینی می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: ۱۲۰ هزار نفر بالای ۳۰ سال در این شهرستان وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح ملی کنترل فشار خون ۸ هزار بیمار شناسایی شده مبتلا به فشار خون بالا به ۱۲ هزار نفر برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از جهرم، محمد رحمانیان ظهر امروز در کارگروه اطلاعرسانی مربوط به بسیج ملی کنترل فشار خون این شهرستاناظهار داشت: کم تحرکی، چاقی شکمی و عدم تغذیه مناسب مانند مصرف بالای نمک و فست فودها عامل اصلی فشار خون بالا است و میتوان با کاهش مصرف نمک ۳۳ درصد فشار خون را کاهش داد.

وی افزود:مردم درمان را مهمتر از پیشگیری میدانند در حالی کهبا اطلاعرسانی دقیق و هدفمند میتوان رویکرد مردم را به سمت پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر هدایت کرد.

رحمانیان با اشاره به گروه هدف پویش ملی کنترل فشار خون که از افراد بالای ۳۰ سال آغاز میشود گفت: در مقایسه با دیگر کشورهادر ایران، سن ابتلا به فشار خون بالا به سنین پایین رسیده که خبری بسیار ناگوار است.

وی افزود: در جهرم ۱۲۰ هزار نفر بالای ۳۰ سال وجود دارد که پیشبینی میشود با اجرای این طرح ملی در شهرستان، ۸ هزار بیمار شناسایی شده مبتلا به فشار خون بالا به ۱۲ هزار نفر برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم درمان صحیح در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را بسیار مهم دانست و گفت:تعدادی از مردم با وجود اطلاع از بیماری فشار خون بالای خود تحت درمان نادرست هستند که این امر میتواند عوارض جبرانناپذیری به بار آورد.

سید مجید ارجمند، معاون بهداشتی دانشگاه نیز در ادامه جلسه با اشاره به ابتلا۲۷ درصدی مردم ایران به فشار خون بالا گفت: شیوع این بیماری در استان فارس در مقایسه با دیگر استانهای کشور وضعیت بهتری دارد و ۲۲ درصد مردم فارس دچار فشار خون بالا هستند.

خبر جدید  گزارش تسنیم از دادگاه علنی اخلالگران ارزی؛ رد‌پای کشورهای همسایه در پرونده ‌فایننشیال باز شد

ویافزود: در استان فارس از این ۲۲ درصد بیمار مبتلا به فشار خون نیمی از آنها به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده و از این میزان تنها ۲۰ درصد تحت مراقبت و درمان هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه پایش فشار خون و سنجش توده بدنی را رکن اصلی در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای عروقی دانست و گفت: با اقدامات ساده میتوان از بسیاری از بیماریهای خطرناک چون سکتههای قلبی و مغزی جلوگیری کرد.

شاپور شادمند، مدیر پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز گفت: پویش ملی کنترل فشار خون در شهرستان جهرم در دو فاز انجام میشود که فاز اول آن اطلاعرسانی و فرهنگسازی در پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا است که تا عید فطر ادامه دارد و فاز دوم آن که عملی شدن این برنامه است به مدت یک ماه از ۱۷ خرداد ماه تا ۱۷ تیر ماه ۹۸ انجام میشود.

وی در ادامه افزود: در این پویش، ۱۰۰ مرکز ثابت بهداشتی و درمانی شهر و روستا به همراه ۱۵ مرکز سیار و ثابت دیگر در مکانهای پر رفت و آمد شهرستان برپا میشود که همگی در دو شیفت صبح و عصر آماده ارائه خدمات پایش به صورت رایگان به مردم هستند.

شادمند افزود: افراد بالای ۳۰ سال میتوانند به صورت غیر حضوری با مراجعه به سامانه ثبت فشارخون به شیوه خود اظهاریsalamat.gov.irنسبت به تکمیل پرسشنامه و ثبت فشار خون خود در سامانه اقدام کنند.

انتهای پیام/ ز


منبع :: فارس|افزایش ۴ هزار نفری افراد مبتلا به فشار خون بالا در جهرم پیش‌بینی می‌شود

خبر جدید  جهاد دانشگاهی فارس خدمات ناباروری و سلول درمانی ارائه می‌کند
0/5 (0 نقد و بررسی)