به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از فارس،معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور در آیین افتتاح این پروژه ها که در مجموعه گردشگری سرزمین سبز شهر جدید صدرا برگزار شد، گفت: در شهرهای جدید موضوع سکونت از خدمات و زیرساخت ها پیشی گرفته و ما در مقایسه با سکونتگاههای اطرافمان عقب تر هستیم که باید با حرکت جهادی این عقب ماندگی ها را جبران کنیم.
TATI9700
طاهرخانی ادامه داد: ضروری است که حرکتی جهادی برای جبران عقب ماندگی های شهرهای جدید کشور شکل گیرد، به همین سبب طرح های عمرانی بسیاری امسال در شهرهای جدید کشور و از جمله شهر صدرا به بهره برداری رسیده و طرح های دیگری هم در سال ۹۸ در شهرهای جدید افتتاح خواهد شد.
وی با بیان اینکهدو رویکرد اصلی در شرکت عمران شهرهای جدید برای پیشبرد مباحث جبران خدمات و توسعه پیگیری می شود افزود:سیاست احداث مرکز محلات با مشارکت بخش خصوصی یکی از رویکردهای ما است که در این راستاساخت ۵۰ مرکز محله در شهرهای جدید کشور در دست انجام است.
طاهرخانیافزود: این تعداد مرکز محله با اعتباری معادل ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ساخته خواهد شد و هم اینک عملیات اجرایی ساخت ۲۰ مرکز محله در شهرهای جدید کشور آغاز شده است.
وی، کاربری مراکز محلات را در حوزه های تجاری، آموزشی، ورزشی و فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت:در شهر جدید صدرا، کلنگ ساخت مرکز محله پارسه با هدف توسعه مراکز خدماتی به زمین زده شد و عملیات اجرایی ساخت مرکز دوم محله در این شهر نیز اوایل سال ۹۸ انجام می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد:حسن این سیاستاین است که ترکیبی از پروژه های انتفاعی و غیر انتفاعی آماده شده ودر اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد و این موضوع کمک می کند تا این پروزه ها زودتر ساخته شود و از سویی دیگر رشد و ساخت و ساز در همه شهر یکسان و همزمان باشد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور بیان کرد: در سال های گذشته، مسکن مهر توان وزارت راه و شهرسازی را گرفت زیرا تحویل یک میلیون واحد مسکونی با جدیت در دستور کار دولت تدبیر امید قرار گرفت و این مهم به انجام رسید در حالیکه پیش از این دولت، تنها ۶۸۰ هزار واحد به سرانجام رسیده بود..
طاهرخانی اضافه کرد: اکنون تحویل باقی مانده مسکن مهر شهر جدید صدرا در دست انجام است که پیش بینی می شود این کار در تابستان سال ۹۸ به اتمام برسد و پرونده مسکن مهر به طور کامل در این شهر بسته شود و در سال آینده در صدرا پروژه ای در حوزه مسکن مهر نخواهیم داشت.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین بیان داشت: یکی دیگر از برنامه هایی که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای قشر متوسط جامعه است که از این میزان ۲۰۰ هزار واحد آن سهم شهرهای جدید و ۲۵ هزار واحد آن باید در شهر جدید صدرا ساخته شود.
طاهر خانی با اشاره به اینکه این مسکن ها در قالب طرح های مشارکتی ساخته خواهد شد، گفت: از مسئولان استانی و به ویژه استانداران می خواهیم که مسیر ساخت این تعداد واحد مسکونی را در استان ها تسهیل کنند.
وی، در بخش دیگری از مطالب خود با بیان اینکه طرح جامع شهر صدرا به زودی مصوب خواهد شد، افزود: این شهر ظرفیتهای مناسبی برای تبدیل شدن به یک شهر پایدار و خود اتکا دارد و برای تحقق این امر ضروری است مسئولان این شهر نیز در حوزه توسعه کسب و کار اقدامات لازم را انجام دهند.
طاهرخانی تاکید کرد: در خصوص تعامل همه جانبه با شهرداری و مدیریت شهری آمادگی داریمهرگونه همکاری برای توسعه و پیشرفت شهرهای جدید با هر دستگاهی داشته باشیم.
وی افزود: قاعدتا اگر این همراهی ها و هماهنگی ها نبود کار پیشرفت نمی رفت.
روند حرکت شهر جدید صدرارو به رشد است
استاندار فارس نیز در این مراسم گفت: روند حرکت شهر جدید صدرارو به رشد بوده و این شهر از پتانسیلهای ویژهای برخوردار است.
TATI9752
عنایت الله رحیمی افزود: احداث شهر جدید صدرا با هدف ایجاد شهر سبز برنامه ریزی شده و هماکنون نیز به سمت این هدف پیش بینی شده حرکت میکند و اینهدف باید مداوم و مستمر پیگیریو به یک ویژگی و برند تبدیل شود.
رحیمی بیان کرد: اگر قرار است کسی در حاشیه شیراز ساکن شود، زمانی که ویژگی برجسته صدرا را مدنظر قرار دهد این شهر را برای سکونت انتخاب خواهد کرد.
دکتر رحیمی با بیان اینکه صدرا یک شهر دانشگاهی است که استقرار پردیسهای دیگر در آن میتواند استمرار یابد، به وجود کاربری هایی در این خصوص اشاره کرد و خواستار ادامه ساخت محیط های دانشگاهی در این شهر شد.
وی ادامه داد: ویژگیهای صدرا به عنوان شهر سبز، دانشگاهی و درمانی از ظرفیت های بینظیری است که باید از آن استفاده مطلوب شود.
استاندار فارس با اشاره به اینکه شهر صدرا در میان پنج نامزد دریافت عنوان پایتختی کتاب ایران حضور داشت، یادآور شد: صدرا میتواند به شهری فرهنگی نیز تبدیل شود.
دکتر رحیمی همچنین با بیان اینکه اقدامات مطلوبی طی سالهای گذشته به ویژه در دولت تدبیر و امید در شهر صدرا انجام شده، تاکید کرد: پروژههای در دست اجرا، بهرهبرداری و کلنگزنی شده در این شهر باید تداوم یابد.
وی در ادامه به مشکلات فاضلاب شهر صدرا اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بخشی از این مشکل با احداث تصفیه خانه غرب رفع شده و انتظار است شرکت عمران این شهر کمک کند تا پروژه فاضلاب شرق آن سریعتر به نتیجه برسد.
استاندار فارس با اشاره به اینکه ایجاد مسیر ارتباطی صدرا به سمت باجگاه و دانشکده کشاورزی این شهر را از بن بست رها خواهد کرد بر لزوم پیگیری برای احداث مسیر ارتباطی این شهر از سمت تنگ قره پیری تاکید کرد و گفت: مطالعات اتصال شهر جدید صدرا از طریق ایجاد تونل در مسیرتنگه خیاره به آزاد راه شیراز-اصفهان با هدف ایجاد راه ارتباطی شمال به جنوب در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی قرار گیرد.
رحیمی خواستار گسترش فضای سبز صدرا شد و بر لزوم تسریع در روند علمیات اجرایی اکو پارک این شهر تاکید کرد و افزود: فضای سبز شهر صدرا قابلیت تبدیل به یک برند دارد.
وی همچنین به مشکل تعاونیهای مسکن موجود در این شهر اشاره وبا تاکید بر رعایت حقوقهای قانونی اعضا در چارچوب قوانین، عنوان کرد: با رفع مشکل تعاونیها زمینه ساخت و ساز، رونق و ایجاد اشتغال فراهم خواهد شد.
استاندار فارس با بیان اینکه شهر صدرا نیازمند فضاهای شاخص، ویژه و فاخر است، خواستار حرکت به سمت شهری با ایدههای خلاقانه شد.
دکتر رحیمی بر ایجاد بسترهای لازم برای جذب سرمایهگذاران داخلی و خارجی در این شهرتاکید و اظهارکرد: شهر صدرا به عنوان یک شهر رو به رشد و پیشرو باید با سرعت بیشتری معرفی شود.
شعار سالآینده، تحول در زیرساخت ها و پروژه های روبنایی در شهر صدرا
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا در این مراسم گفت:راهبرد شرکت شهرهای جدید این بوده که فرایند رشد توسعه فرهنگی و اجتماعی از فرایند رشد جمعیتی عقب نماند.
TATI9671
خلیل حاجی پور بیان کرد: یکی از فرایندهای فرهنگی و اجتماعی بحث ورزش است که زیر ساخت های ورزشی موجب شادی و نشاط اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی می شود.
وی اظهار کرد: بر همین اساس امسال کلنگ ۴ زمین ورزشی در هفته دولت به زمین زده شد که امروز از آنتعداد، سه زمین افتتاح شد.
حاجی پور با بیان اینکه شعار سال آینده، تحول در زیرساخت ها و پروژه های روبنایی در شهر صدرا است،افزود: درسال آینده در فاز ۲ صدرا فرهنگسرای قرآن احداث خواهد شد و عملیات فاز ۲مسیر صدرا – دوکوهک نیز اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: دو پروژه فاخر دیگر در شهر صدرا نیز در حال انتخاب پیمانکار است که یکی از آن ها خانه هنرمندان است که به نوعی با توجه به الگوی معماری و طراحی خاص و ویژه اش تنها پروژه ای است که در کشور بدین شکل اجرایی خواهد شد و اوایل فروردین عملیات احداث آن آغاز خواهد شد.
حاجی پور بیان کرد: پروژه دیگر پروژه بزرگ مصلای شهر صدرا است که ساخت آن اعتباری بالغ بر سی میلیارد ریال نیاز دارد و با ۸ میلیارد ریال هم می توان عملیات آن را آغاز کرد.
مدیر عامل شرکت شهر جدید صدرا اظهار کرد: سیاست شهرهای جدید سیاست بر اساس تعهد دولت، حاکمیت و جمهوری اسلامی است و و تمام وعده ها و تعهدات باید عملیاتی شوند.
وی با بیان اینکه در شرکت عمران صدرا، نگاه بخشی به پروژه ها نداریم ادامه داد: شاید برخی از پروژه ها به شرکت عمران ارتباط ندارد اما نگاهمان این است که در مجموع باید به دستگاههای خدمات رسان ورود و کمک کنیم که بتوانیم شهری در شان شهروندان با کیفیت زیست مناسب برنامه ریزی کنیم.
حاجی پور در خصوص جاده باجگاه صدرا نیز گفت: تلاش می کنیم در تابستان سال اینده این جاده به بهره برداری برسد.
وی گفت: این پروژه تاکنون ۳۵ درصد پیشرفتداشته و تا تابستان سال ۹۸ زیر بار ترافیک خواهد رفت.
زمین ورزشی روباز پهلوان غلامحسین پیروانی در اکوپارک شهر صدرا با مساحت ۱۲۴۰ مترمربع، زمین ورزشی استاد کیا در سایت مسکن مهر وزارت دفاع با مساحت ۱۲۴۰ مترمربع و زمین زنده یاد امین راضی در سایت مسکن مهر بناسازان رمضان با مساحت ۱۵۰۰ مترمربع، سه زمین ورزشی روباز هستند که با مجموع ۳۹۸۰ متر مربع مساحت با اعتبار کلی بالغ بر ۲۸ میلیارد ریال افتتاح شد.
همچنین اداره ثبت احوال شهر جدید صدرا با متراژ ۸۳ مترمربع در ناحیه ۱۸۰ هکتاری فاز ۱ شهر جدید صدرا افتتاح گردید.
در ادامه این برنامه ها کلنگ آغاز عملیات اجرایی محله شهر راز در شمال غرب شهر جدید صدرا به مساحت ۸۶ هکتار به زمین زده شد. با اجرای این عملیات ۳۵۰۰ واحد مسکونی در قالب پروژه مشارکت در محله سازی با برآورد اولیه هزینه ۱۲۹۰ میلیارد ریالی عملیات آماده سازی، احداث خواهد شد.
همچنین مرکز محله پارسه در زمینی به مساحت ۷ هزار مترمربع با زیربنای ۵هزار و سیصد متر مربع برآورد بالغ بر ۸۲ میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری در راستای توسعه مراکزخدماتی در فاز ۲ شهرجدید صدرا با کاربری های تجاری – آموزشی – ورزشی و فرهنگی به صورت مشارکتی کلنگ زنی شده و به مرحله اجرا در خواهد آمد.
گفتنی است در پایان این آیین با اهدای تندیس و لوح تقدیر از سوی محمد ناظم الشریعه رییس اداره ورزش و جوانان شهر جدید صدرا، از خلیل حاجی پور مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا، حیدرعلی کامیاب مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس و اردشیر حسن زاده رییس اداره ورزش شیراز به دلیل اهتمام به امر ورزش در شهر جدید صدرا تجلیل شد.