کد خبر: 57216تاریخ انتشار : 13:13:30 - جمعه 11 سپتامبر 2020

شناسایی ۱۴۰ محوطه و اثر باستانی جدید در مرودشت

شناسایی ۱۴۰ محوطه و اثر باستانی جدید در مرودشت

وحید بارانی گفت: در بررسی‌های گذشته تاکنون دشت مرودشت ۴۰۲ محوطه در دشت میان کوهی، حریم درجه‌یک و دو تخت‌جمشید شناسایی شد.

شعار سال: فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت باهدف تهیه نقشه باستان‌شناسی شهرستان مرودشت شامل حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت‌جمشید و شهرستان مرودشت آغاز شد.

وحید بارانی کارشناس گروه باستان‌شناسی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت با اعلام این خبر گفت: در بررسی‌های گذشته تاکنون دشت مرودشت ۴۰۲ محوطه در دشت میان کوهی این حوزه و در حریم درجه‌یک و دو مجموعه جهانی تخت‌جمشید شناسایی و گزارش هریک از این محوطه‌ها جداگانه ارائه شد.

بارانی، بررسی و شناسایی، شناخت کلی توالی گاه‌نگاری، تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت و جمع‌آوری داده‌های باستان‌شناسی شامل سفال، ابزار سنگی و … را به‌منظور تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از مهم‌ترین اهداف این بررسی‌ها اعلام کرد و افزود: با توجه به پراکنش فراوان محوطه‌های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه‌های GIS و پیوست نقشه‌ها به یکدیگر می‌توان اقدام به تهیه نقشه منسجم باستان‌شناسی کرد که به شناخت بهتر و بیشتر الگو‌های استقراری در این ناحیه منجر شود.

خبر جدید  توجه به اقتصاد روستا مانع مهاجرت از روستاها

سرپرست هیئت باستان‌شناسی دشت مرودشت اعلام کرد: با شروع اقدامات صورت گرفته در فصل سوم دهستان‌های رامجرد، نقش رستم، رودبال، ابرج و مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان بررسی باستان‌شناسی شد.

او گفت: تاکنون ۱۵۰ اثر باستانی در این فصل شناسایی‌شده که آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا دوران اسلامی را شامل می‌شود.

خبر جدید  آخرین ایستگاه خط یک مترو شیراز اسفند افتتاح می‌شود

به گفته بارانی، بیشترین آثار شامل تپه‌ها و محوطه‌های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرارگاه‌های موقت کوچ‌نشینی و تک دوره‌ای و در دشت به شکل تپه‌های بزرگ و کم‌ارتفاع است که دارای توالی از نوسنگی تا دوره اسلامی است.

این باستان‌شناس بیشترین گستردگی بررسی این فصل را مربوط به کوه‌ها اعلام کرد و گفت: غار‌ها و پناهگاه‌های صخره‌ای از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی در کوه‌های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا بررسی شد.

خبر جدید  خسارت‌های ناشی از سیل در استان فارس جبران می‌شود

او گفت: در بررسی دامنه کوه‌ها، آثاری از استودان‌ها و گورستان‌هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر، مربوط به کوچ‌نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد.

بارانی افزود: بررسی‌ها احتمالا با تمدید مجوز تا پایان شهریورماه ادامه می‌یابد و وسعت بیشتری از این دشت مورد بررسی و شناسایی قرار خواهد گرفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی صدای میراث، تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۹، کد خبر: _، www. sedayemiras.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: ,