کد خبر: 50990تاریخ انتشار : 11:50:59 - پنج‌شنبه 23 مه 2019

سیستم شهرداری نظامی، سنتی و با آفت‌های فراوان است

سیستم شهرداری نظامی، سنتی و با آفت‌های فراوان است

عضو شورای شهر شيراز با بيان اين‌كه شهرداری اين كلانشهر در يك نظام سنتی صد ساله به جلو آمده و طبعا در اين روند مبتلا به آفت‌های زيادی شده است، گفت: امروز تمام توان و چرخه مديريتی در سطوح مختلف شهرداری از پر و پيچ و خم و كور كردن اطلاعات به دست می‌آيد.

شعارسال: عضو شورای شهر شيراز با بيان اين‌كه شهرداری اين كلانشهر در يك نظام سنتی صد ساله به جلو آمده و طبعا در اين روند مبتلا به آفت‌های زيادی شده است، گفت: امروز تمام توان و چرخه مديريتی در سطوح مختلف شهرداری از پر و پيچ و خم و كور كردن اطلاعات به دست می‌آيد.

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شيراز سه‌شنبه ٣١ ارديبهشت در يك كنفرانس خبری، اظهار کرد: نيروها در شهرداری قدرت خود را از بسته بودن اطلاعات در اختيار و قابل تفسير بودن قوانين و ضوابط مي‌گيرند، لذا تا مادامی كه اين مولفه‌های قدرت در دست اين نيروهاست، رقابتی به وجود می‌آيد كه با خواست، منافع و خير عمومی بيگانه است.

وي ادامه داد: در اين فضا مصوبات لازم‌الاجرا شورا يا اجرا نمی‌شود يا اجرا آن بيشتر شباهت به طعنه دارد تا تامين خواست عمومی؛ يكی از فيلترها بر سر راه شفاف‌سازی، حضور ذی‌نفعانی است كه قدرتشان را در دسترسي نداشتن به اطلاعات به دست می‌آوند.

حاجتی به چالش شهرداری در موضوع نوع ارائه اطلاعات درخواست شده مرتبط با بحث شفاف‌سازی اشاره و عنوان کرد: نوع واکنش‌ها و ارائه داده‌ها متفاوت است.

وی با بیان اینکه اگر شهرداری شیراز در بحث سامانه شفافیت دچار ابهام یا عدم اطلاعات کافی است، می‌تواند از الگو تجربه شده در شهرداری تهران استفاده کند، خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز در حوزه شفاف‌سازی و ارائه اطلاعات مانند یک فرزند چموش رفتار می‌کند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز با تاکید بر این‌که رسانه‌ها باید به عنوان دیده بان شفافیت شورا را همراهی کند، گفت: ۱۰ مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه که دارای الزام قانونی است در شهرداری اجرا نمی‌شود لذا در این فضا چه کار می‌شود انجام داد؟

حاجتی تصریح کرد: اگر شهردار را به چالش بکشیم، می‌گویند مسئله شخصی است، اگر به سمت استیضاح برویم، پیچیدگی‌هایی دارد که کم و بیش همه از ان مطلع هستند.

وی بار دیگر با اشاره به برخی پیچیدگی و سختی کار در عرصه ناشی از عدم شفافیت، گفت: در این فضاها برخی صداها به دلیل عدم همراهی گم میشود و این سردرگمی و پیچیدگی و آشفتگی موجب می‌شود فضا تصمیم‌گیری را پرخطرتر و دچار سردرگمی کند.

رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز ادامه داد: از رسانه‌ها به عنوان دیده بان جامعه گلایه داریم که چرا برخی از صداها برای آن‌ها پژواکی ندارد؟ در واقع آنقدر که حواشی برای رسانه‌ها جذابیت دارد به دنبال مطالبات راهگشا نیستند.

حاجتی همچنین با بیان این‌که در طول شورای پنجم هیچ نقد و قیامی از سوی رسانه‌ها در موضوع مطالبات و مصوبات شورا ندیده‌ام، گفت: همه مباحث در لا به لای روزمرگی‌ها گم شده است.

وی با بیان این‌که موضوع خیر و منفعت عمومی، وجه مشترک نظام شورایی و رسانه است، گفت: اگر به این مولفه توجهی نشود، بهتر است کار را رها کنیم و برویم.

این عضو شورای شهر شیراز بار دیگر با انتقاد از عملکرد رسانه‌ها، عنوان کرد: رسانه‌ها گستردگی محتوا می‌کنند، در حالی که باید حداقل ۳۰ درصد فضای رسانه در اختیار مصوبات تضمین کننده عمومی باشد.

حاجتی با تصریح بر این‌که شهر پر از تصمیم‌های متناقض با منافع عمومی است، از رسانه‌ها خواست از این مباحث چشم برندارند و دنبال کنند که چرا که برخی از مصبوات اجرایی نمی‌شود؟ به این نتیجه می‌رسند که به نفع عده‌ای نبوده است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر این‌که رسانه‌ها شورا را دست تنها نگذارند، خاطرنشان کرد: در نشستی دیگر پاسخگو مباحث مختلف خواهد بود.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری اسکان نیوز، تاریخ انتشار: ۳۱اردیبهشت ۱۳۹۸ ، کدخبر:۱۹۸۸۶ ،www.eskannews.com


منبع :: سیستم شهرداری نظامی، سنتی و با آفت‌های فراوان است

خبر جدید  تالاب‌های فارس، چشم به آسمان دوخته‌اند
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , , , , , , , , , ,