کد خبر: 43776تاریخ انتشار : 1:53:10 - دوشنبه 11 فوریه 2019

سپرده‌های بانکی فارس ۲۹ درصد افزایش یافت

سپرده‌های بانکی فارس ۲۹ درصد افزایش یافت

میزان سپرده‌های بانکی استان فارس در آبان‌ماه ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۹.۷ درصد افزایش یافته و فارس با ۷۹۸ هزار میلیارد ریال سپرده رتبه چهارم جذب سپرده‌های بانکی را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس گزارش وضعیت کل مانده سپردهها و تسهیلات ریالی و ارزی بانکها و موسسات اعتباری که بانک مرکزی منتشر کرده است مانده کل سپردههای بانکی کشور در پایان آبان ماه امسال بیش ۱۹ هزار و ۹۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۰٫۸ درصد افزایش داشته است.

بیشترین مبلغ سپردهها مربوط به استان تهران با مانده ۱۰ هزار و ۸۱۱ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ سپردهها مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۰ هزار میلیارد ریال است.

یکی از دلایل بالا بودن رقم تسهیلات و سپردهها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکتها و موسسات تولیدی سایر استانها در استان تهران است و عمده فعالیتهای بانکی آنها از طریق شعب بانکها و موسسات اعتباری استان تهران انجام میشود.

رشد ۲۹٫۷ درصدی سپردههای بانکی فارس

میزان سپردههای بانکی استان فارس در آبانماه ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۹٫۷ درصد افزایش یافته و استان فارس با ۷۹۸ هزار میلیارد ریال سپرده رتبه چهارم جذب سپردههای بانکی را در بین استانهای کشور به خود اختصاص داده است. استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و خوزستان پنج استان اول در جذب سپرده هستند. استان کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خراسان شمالی کمترین میزان جذب سپردههای بانکی را به خود اختصاص دادهاند.

خبر جدید  ۳ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی فارس رفع تصرف شد

فارس چهارمیناستان کشور در میزان تسهیلات پرداختی

مانده کل تسهیلات بانکی کشور بالغ بر ۱۴ هزار و ۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۷٫۲ درصد افزایش یافته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است.

میزان تسهیلات بانکهای استان فارس در پایان آبانماه ۹۷ حدود ۳۶۷ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۵٫۶ درصد افزایش داشته است. فارس در میزان تسهیلات پرداختی رتبه چهارم کشور را دارد.

۳۴۰ هزار میلیارد ریال از سپردههای مردم فارس نزد بانک باقی ماند

نسبت مصارف به منابع بانکهای کشور بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱٫۷ درصد است که نسبت به پایان آبانماه سال گذشته ۲٫۵ درصد کاهش داشته است. کهگیلویه و بویراحمد با نسبت مصارف به منابع ۱۰۵٫۶ درصد بیشترین و البرز با ۵۰٫۶ درصد کمترین نسبت مصارف به منابع بانکها را به خود اختصاص دادهاند.

خبر جدید  استاندار فارس: ۱۰۷۰ طرح عمرانی در فارس به بهره‌برداری می‌رسد

در پایان آبانماه ۹۷ نسبت مصارف به منابع بانکهای استان فارس با کسر سپرده قانونی ۵۱٫۹ درصد است. استانهای کهگیلویه و بویراحمد (۱۰۵٫۶ درصد)، ایلام (۱۰۰٫۳ درصد) و خراسان شمالی (۱۰۰ درصد) بیشترین نسبت مصارف به منابع بانکها و استانهای خوزستان (۵۱٫۱ درصد)، بوشهر (۵۰٫۹ درصد) و البرز (۵۰٫۶ درصد) کمترین نسبت مصارف به منابع بانکها را به خود اختصاص دادهاند.

استان فارس هر چند در جذب سپردههای بانکی و میزان پرداخت تسهیلات جز استانهای اول محسوب میشود اما در نسبت مصارف به منابع بانکها رتبه ۲۸ را در بین ۳۱ استان کشور دارد و با توجه به میزان سپرده (بعد از کسر سپرده قانونی) و تسهیلات بانکهای فارس مشخص میشود که حدود ۳۴۰ هزار میلیارد ریال از سپردههای مردم نزد بانک باقی مانده است.

خبر جدید  برداشت سالانه ۳۰۰ میلیون شاخه نرگس در فارس/ رکورددار تولید گل نرگس در ایران واحد فرآوری ندارد

نسبت مصارف به منابع یکی از شاخصهای عملکردی بانکها است. رعایت تعادل در این نسبت بسیار مهم است به طوری که عدم مصرف منابع با توجه به هزینه جذب منابع به زیان بانک منجر میشود و همینطور مصرف منابع بیش از استاندارد سبب برداشت کسری منابع از بانک مرکزی و جریمه بانکها میشود.

معمولاً نسبت مصارف به منابع نباید از درصد ۱۰۰ تجاوز کند اما در ایران اینگونه نبوده و همین امر به اضافه برداشت بانکها از حساب بانک مرکزی منجر شده است. کارشناسان رقم مطلوب را برای نسبت مصارف به منابع بانکها در حدود ۸۰ درصد میدانند.

گزارش از ثریا ستاری

انتهای پیام/ح


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)