کد خبر: 57175تاریخ انتشار : 22:27:00 - سه‌شنبه 11 آگوست 2020

سندرم خستگی مزمن را بشناسیم

سندرم خستگی مزمن را بشناسیم

رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز درباره علائم سندرم خستگی مزمن پاسخ داد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، لیلا رازقیان روانپزشک و رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز اظهار کرد: سندرم خستگی مزمن با بروز علائمی مانند احساس خستگی شدید، بیشتر با درد عضلانی و سر درد، تب خفیف، علائم گوارشی و حساسیت غدد لنفاوی که دست کم ۶ ماه طول بکشد تعریف می‌شود.

او ادامه داد: علت این بیماری هنوز ناشناخته است و در صورتی مطرح می‌شود که دلایل جسمی و روانی دیگری آن را توجیه نکند.

خبر جدید  گشایش دومین نمایشگاه شیلات، آبزیان، ماهی های تزئینی و صنایع

لیلا رازقیان تصریح کرد: این خستگی ممکن است با اختلال در حافظه و تمرکز، گلو درد، درد مفاصل و اختلال خواب همراه باشد.

او با بیان اینکه این سندرم ۵۰ درصد از فعالیت‌های بیمار را کاهش می‌دهد و شروع آن اغلب تدریجی است، اضافه کرد: این اختلال باید از اختلالاتی مثل کم کاری تیروئید، ام اس و اختلالات عفونی جداگانه بررسی شود.

این روانپزشک گفت: ۸۰ درصد این افراد به اختلال افسردگی اساسی به طور همزمان مبتلا هستند که در این صورت باید افسردگی همراه نیز درمان شود.

خبر جدید  آغاز اجرای طرح "نوآفرین" در دانشگاه شیراز

او اظهار کرد: در خستگی مزمن، علاج خود به خودی نادرست است، اما بهبود نسبی دیده می‌شود و بیمارانی بیشترین پیش آگهی را دارند که سابقه بیماری اعصاب قبلی داشته باشند و با حفظ ارتباطات اجتماعی خود، به فعالیت‌های معمول خود ادامه می‌دهند.

رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز افزود: درمان خستگی مزمن به طور کلی حمایتی است و پزشک علاوه بر معاینه طبی دقیق باید مشکلات بیمار را به رسمیت بشناسد. او تصریح کرد: در این بیماری درمان طبی نیست و رویکرد اصلی شامل استفاده از دارو‌های ضد درد برای بدن درد است.

خبر جدید  کمیته طبیعت‌گردی در استان فارس تشکیل شد

او با بیان اینکه برای درمان باید بیمار را تشویق کرد، فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرد و از ورزش درمانی استفاده کند، اضافه کرد: در صورت وجود افسردگی همزمان از روان درمانی حمایتی و شناختی – رفتاری و گروه درمانی می‌توان استفاده کرد.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,