کد خبر: 56758تاریخ انتشار : 9:22:15 - دوشنبه 11 مه 2020

خاتم؛ هنر اصیل شیراز این روز‌ها حال و روز خوشی ندارد

خاتم؛ هنر اصیل شیراز این روز‌ها حال و روز خوشی ندارد

آمار جانباختگان بر اثر مسمومیت الکلی در فارس به ۱۰۲ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز فارس،نام خاتم و شیراز از دیرباز با هم گره خورده و خاتم سازی از پیشه‌های اصیل مردمان این شهر به شمار می‌رود که قدیمی‌ترین نمونه این هنر در شیراز متعلق به منبر مسجد جامع عتیق است که قدمت آن به هزار سال پیش باز می‌گردد.
هرچند که هنر خاتم سازی به بعضی استان‌های دیگر کشور نیز راه یافته، اما ریشه آن در شیراز است و هنوز سبک و سیاق خاتم شیراز به لحاظ زیبایی، جلوه‌های بصری و ارزش گذاری با فاصله بسیار در جایگاه نخست قرار دارد.
کیفیت خاتم شیراز در دنیا حرف اول را می‌زند، اما در سال‌های اخیر بعضی شهر‌های دیگر کشور این هنر را به دیار خود برده اند و حتی گوی سبقت را به لحاظ کمیت از شیراز ربوده اند.
به گفته یکی از استادکاران خاتم ساز شیرازی اگر گذرتان به سرای مشیر و محل فروش صنایع دستی شیراز افتاد مشاهده خواهید کرد که بیش از ۹۰ درصد خاتم‌های موجود در این بازار متعلق به اجناس بی کیفیت ساخته شده در یکی از شهر‌های دیگر کشور است. ورود خاتم‌های بی کیفیت به بازار از دیگر نقاط کشور با قیمت پایین‌تر موجب شده گرد غریبی روی خاتم شیراز بنشیند و چشم انداز روشنی برای معدود احیاگران این هنرصنعت پیش رو نباشد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  اجرای طرح پیوند با کتاب به همت خیران در شیراز
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , ,