کد خبر: 43607تاریخ انتشار : 12:30:56 - سه‌شنبه 5 فوریه 2019

تولید پروتزهای پزشکی در شیراز دستاورد چهل سالگی انقلاب

تولید پروتزهای پزشکی در شیراز دستاورد چهل سالگی انقلاب

شیراز – ایرنا – استفاده از پروتز و اندام های مصنوعی با گسترش و توسعه علوم پزشکی هر روز متداول می شود ، شرکت های دانش بنیان در شیراز نیز با ابتکار و ساخت پروتزهای خاص مبتنی بر فناوری به دستاوردهای علمی در سالهای اخیر دست یافته اند.

یکی از دستاوردهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و توسعه علم که در نمایشگاه دستاوردهای سلامت به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب در شیراز رونمایی و معرفی شده است ، دستیابی به دانش مدل سازی، طراحی و تولید پروتزهای خاص در یک شرکت دانش بنیان به عنوان یکی از ثمره های حوزه سلامت فارس طی چهل سال گذشته است.
رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان حمایت هایی که مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه از ایده های نوین و تلاش پژوهشگران و اندیشمندان حوزه علوم پزشکی داشته، دستاوردهای اخیر شرکت دانش بنیان تولید کننده پروتزهای خاص را نمودی از ثمربخشی این حمایت ها برشمرد.
سید جلیل معصومی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: بعد از یک دهه تحقیقات متمرکز بر روی طراحی و ساخت انواع پروتزهای خاص در شیراز با هدف به کارگیری تکنولوژی های پیشرفته در اعمال جراحی، سعی در بهینه سازی ساخت پروتزهای پیچیده شده است.
وی ادامه داد: از جمله مهم ترین ماموریت های شرکت های دانش بنیان می توان به ساخت قطعات پیچیده مهندسی و پزشکی، طراحی و ساخت پروتزهای پزشکی، ساخت آناتومی های پزشکی، مدل کردن بافت سخت برای انجام بررسی های حین و قبل از عمل جراحی اشاره کرد.
معصومی ادامه داد: تولید پروتز های خاص در شرکت های دانش بنیان با ایده محوری مدل سازی سریع و طراحی نرم افزاری و ساخت با استفاده از فناوری های نوین در مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز مورد پذیرش قرار گرفته است و در سال ۹۴ موفق به دریافت مجوز دانش بنیان شد.
رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در تهیه محصولات طی یک فرایند خاص نرم افزاری بخش های معیوب بیمار به مدل های سه بعدی پردازش می شود و سپس مدل های واقعی با استفاده از تکنیک های نوین روز، به کمک دستگاه های نمونه سازی سریع ساخته می شود.
وی از جمله محصولات شرکت های دانش بنیان در پروتزهای ساخته شده از تیتانیوم را محصولاتی برای جایگذاری قطعه ساخته شده در بافت آسیب دیده نام برد و افزود: این تکنولوژی برای بیمارانی به کار گرفته می شود که در اثر حوادث یا عفونت استخوانی، بافت استخوانی خود را از دست داده باشند.
معصومی گفت : دقت ساخت این پروتزها و ظاهر ظریف آنها منطبق بر فیزیک و آناتومی بافت آسیب دیده بیماران است ، این پروتزها نظر بسیاری از پزشکان حوزه مغز و اعصاب، ارتوپدی و جراحان دهان، فک و صورت را به خود جلب کرده است.
به گفته رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز، تا پیش از این، بیماران بایستی مدت ها منتظر می ماندند تا پروتز موردنیاز آنها به صورت سفارشی از خارج کشور ارسال شود اما در حال حاضر این محصولات پروتزی در تولید انبوه، به صورت ماهیانه به درمان ۸۰ بیمار کمک می کند و این شرکت وابستگی ما به کشورهای خارجی را کاهش داده و از مدت زمان انتظار بیماران نیز بسیار کاسته شده است.
این مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: فناوری ساخت پروتزهای بافت نرم و همچنین بومی سازی تولید ماده اولیه پروتز های انسانی و سلول های زنده، که تا کنون در اختیار کشورهای اتریش، آلمان و ژاپن بوده با همکاری مرکز رشد مهندسی بافت و سلول های بنیادی دانشگاه، به عنوان ماموریت بعدی این شرکت تعریف شده است.
۶۱۱۳ /۱۸۷۶

خبر جدید  فعالان صنعت فارس و انتظارات از استاندار


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , ,