کد خبر: 44082تاریخ انتشار : 11:53:17 - یکشنبه 17 فوریه 2019

تعاونی های دهیاران باید ساماندهی و قانونمند شوند

تعاونی های دهیاران باید ساماندهی و قانونمند شوند

شیراز- مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: تعاونی های روستایی باید به دنبال ساماندهی نیروی انسانی و همچنین تقویت مباحث آموزشی باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدکمال پاک فطرت در جمع مدیران تعاونی های دهیاران استان با بیان مطلب فوق، اقتصادی بودن و ریسک پذیر بودن را دو شاخصه یک مدیرعامل موفق در تعاونی ها دانست و گفت: امروزه درآمدزایی به روش های قبل نمی تواند موثر باشد و تا وقتی نگاه سنتی در این زمینه وجود داسته باشد نمی توان امیدی به تحول در روستاها داشت بنابراین بخش عمده کارها باید به سمت درآمدزایی های بزرگ برود که این مهم نیز به واسطه برنامه ریزی هدفمند و تدوین طرح های متناسب با اولویت روستاها امکان پذیر خواهد بود.

وی در این جلسه با اشاره به عدم کارایی تعاونی ها در گذشته گفت: با بررسی های انجام شده معلوم شد که بخش عمده ای از این ناکارآمدی به عدم ساماندهی و نبود آموزش های لازم مربوط می شود و به همین دلیل نیز نظارت های کافی در حوزه منابع مالی و انسانی وجود نداشته است.

خبر جدید  بلیط کنسرت بهنام بانی در شیراز از ۵۰ هزار تا ۱۱۰ هزار تومان

وی ادامه داد: متاسفانه ابتدا شروع به حرکت کردیم و سپس به دنبال رفع ضعف ها رفتیم که این روند آنچنان که باید کارگشا نبود بنابراین بایستی هرچه سریع تر نسبت به قانونمند کردن و ساماندهی تعاونی ها اقدام کنیم.

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری در تشریح اهمیت جایگاه تعاونی های دهیاران گفت: نگاه دولت و شخص استاندار به مقوله معیشت و اقتصاد بسیار ویژه و شاخص است و دفتر کل امور روستایی هم به دنبال ارتقای معیشت روستاییان با شاخص های اقتصادی مطلوب است که در این راستا می توان با استفاده از ظرفیت تعاونی های دهیاران نسبت به تحول در روستاها امیدوار بود چرا که اگر نتوانیم تعاونی هایمان را تقویت و حمایت کنیم بی شک هیچ اقدام موثری نمی توانیم در روستاها انجام دهیم.

خبر جدید  ۱۹۵ گروه جهادی خدمات رسانی به عشایر استان فارس را انجام می دهند

وی با استقبال از بیان مشکلات و نظرات دهیاران خواستار برنامه ریزی منسجم و هدفمند جهت ورود تعاونی های دهیاران به مقوله اقتصاد روستا شد و گفت: باید از تجربیات گذشته استنفاده کرد و با فراخواندن افراد مجرب و توانمند که البته هزینه هم خواهد داشت، تعاونی های دهیاران را از حالت فعلی خارج کرد و از طریق اهکارهای قانونی به دنبال تقویت این بخش بود.

پاک فطرت تعاونی ها را بازوان توانمند دهیاران در مقوله اقتصاد برشمرد و گفت: این استان ظرفیتهای زیادی دارد که برخی از آنها در روستاها و در اختیار تعاونی هاست چرا که این تعاونی ها می توانند در بحث صادرات و واردات، بازارچه ها و صنایع دستی ورود کنند.

خبر جدید  برگزاری دوره آموزشی برای متولیان حوزه بحران فارس

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در پایان با بیان این که تعاونی ها می بایست با طرح های هدفمند و برنامه محور به دنبال استفاده از تجربیات مثبت و ظرفیتهای موجود باشند از حمایت دفتر کل امور روستایی از طرح ها و برنامه های دهیاران در زمینه سرمایه گذاری و پیشرفت تعاونی های روستایی خبر داد.

کد خبر ۴۵۴۴۵۰۲


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,