کد خبر: 43533تاریخ انتشار : 1:21:19 - دوشنبه 4 فوریه 2019

بیش از ۹۵ درصد عرصه های طبیعی فارس سند رسمی دولتی دارد

بیش از ۹۵ درصد عرصه های طبیعی  فارس سند رسمی دولتی دارد

شیراز-مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت :۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از عرصه طبیعی استان یعنی بیش از ۹۵ درصد دارای سند رسمی به نام دولت هستند.

مهرزاد بوستانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن عرض تبریک به مناسبت چهلمین بهار انقلاب اسلامی ایران افزود: بعد از انقلاب اسلامی در تعیین و تکلیف وضعیت و دفاع از حقوق انفال و اراضی ملی و دولتی استان فارس سند مالکیت رسمی به نام دولت جمهوری اسلامی عقد شده است.

بوستانی در خصوص جنگل کاری یا جنگل داری ،مرتع و آبخیزداری گفت: در چهلمین سال پیروزی انقلاب در بخش آبخیز داری و آبخوان داری در سطح استان فارس ۷ میلیون و ۲۴۰ هزار هکتار طرح مطالعه توجیهی و تفضیلی اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه در این سطح بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۰ طرح بزرگ و کوچک آبخیز داری و آبخوان داری اجرا شده است، دستاورد آن را آبگیری سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب حوزچه های ذخیره نزولات آسمانی و تزریق آن به آبخوان ها معرفی کرد.

بوستانی با بیان اینکه در این قسمت ماشرکت و خودیاری مردم بیش از هرچیز دیگری برجسته است ،اظهار داشت: تاکنون در اجرای رح های آبخیزداری در سطح استان ۶۹ پروژه مشارک مردمی داشته ایم.

خبر جدید  متخلفان قطع درختان در اراضی ملی استان فارس دستگیر شدند

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارسدر خصوص بحث اصلاح و احیا مراتع این چنین گفت: در مجموع یک میلیون و ۵۳۰ هزار هکتار از عرصه طبیعی استان در قالب طرح های کود پاشی ،حفاظت از مراتع وعملیات اصلاح و احیا زیر پوشش قرار گرفته و بالغ بر ۲۸۵ هزار هکتار از این عرصه به وسیله حضور مرتعی بذر کاری و کوپه کاری باعث افزایش بهبود وضعیت پوشش گیاهی استان شده است

بوستانی ادامه داد: در بخش جنگل و جنگل کاری بالغ بر۱۵ هزار هکتار از عرصه استان توسط انواع نهال های جنگلی و غیر جنگلی نهال کاری و جنگل کاری شده تا بتواند بخشی از خسارتی که به پوشش جنگلی وارد شده را جبران کند .

وی همچنین اظهار داشت: در طرح های احداث و توسعه پارک های جنگی ۳۹ پارک به وسعت یک هزار و ۷۰۰ هکتار در استان احداث شده است که این پارک های جنگلی علاوه بر محل تفریح و تفرج در توسعه درخت کاری ،پاک سازی هوا و مسائل زیست محیطی ازرش زیادی دارد .

خبر جدید  اقتدار و عظمت ملت ایران بار دیگر در ۲۲ بهمن به نمایش درآمد

بوستانی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب تا سال ۹۶ بالغ بر ۴۸ هزار و ۳۰۰ هکتار جنگل کاری در سطح استان انجام شده است ، یاد آور شد :در حوزه زاگرس و فارس برای مدیریت و حفاظت از منابع جنگلی ۱۳۱ هزار از عرصه های جنگل استان مورد حفظت مستقیم طرح های جنگل داری قرار گرفته است.

وی همچنین از تشکیل یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع که از قبل از انقلاب سالها متوقف مانده و در دهه ۸۰ مجدد راه اندازی شد خبر داد و گفت : یگان حفاظت تاثیر به سزایی در عرصه های منابع طبیعی دارد .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارسادامه داد: تاکنون بالغ بر ۵۵ هزار تن انواع محصولات فرعی جنگل و مرتع شامل گیاهان دارویی و میوه های خشک جنگلی در دستور کار قرار گرفته و از کشور صادر شده که به عنوان یک ارزش ارز آور و اشتغال زا اجرا شده است.

خبر جدید  اولین محموله هوایی هلال احمر فارس به خوزستان ارسال شد

بوستانی با اشاره به استفاده از فناوری جی آی اس و سنجش از راه دور که از واسط دهه ۷۰ شروع و استان فارس به عنوان استان پیشرو در این زمینه است، افزود: تصاویر و اطلاعات ماهواره ایی برای اصلاح ،احیا و تعیین پوشش گیاهی و حفاظت بکار گرفته شده است.

وی درپایان گفت : استان فارس با ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل و ۷ میلون و ۳۰۰ هزار هتکار مرتع داشته های خوبی در غالب منابع طبیعی دارد که از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است ،یک از وظایف سازمان و احاد جامعه نگهداری و حفاظت از این سرمایه ملی است.

کد خبر ۴۵۳۲۲۳۹


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,