کد خبر: 44184تاریخ انتشار : 11:27:01 - سه‌شنبه 19 فوریه 2019

بیش از ۹۵ درصد از جرائم سایبری در استان فارس کشف می‌شوند

بیش از ۹۵ درصد از جرائم سایبری در استان فارس کشف می‌شوند

رئیس پلیس فتا استان فارس با اعلام اینکه برداشت غیر مجاز از حساب‌های شخصی به عنوان بیشترین جرم در استان مطرح است گفت: پزشکان و استادان دانشگاه هدف اول مجرمان فضای مجازی هستند.

سرهنگ حبیبالله رجبلی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، اظهارداشت: برداشت غیر مجاز از حسابهای شخصی به عنوان بیشترین جرم در استان مطرح است و در حال حاضر ۵۰ درصد از جرائم فضای مجازی برداشت غیر مجاز از حسابها استکه در فارس این رقم در مقایسه با سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به فعالیت برخی از مجرمان در فضای مجازی گفت:پروندهای در فارس تشکیل شد که متهمی در زندان از حساب چند پزشک برداشت غیر مجاز انجام داده و با همدستی افرادی دیگر از طریق فضای مجازی آنان را به اخاذی تهدید کرده بود که با تلاش ماموران انتظامی متهمان بلافاصله شناسایی و دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتای استان فارس کشف ۹۰ درصدی جرائم فضای سایبری استان فارس را به عنوان یکی از افتخارات نیروهای انتظامی فارس مطرح کرد و گفت: بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۹۵ درصد از جرائم سایبری در استان کشف و متهمین دستگیرمیشوند.

خبر جدید  امدادرسانی به ۲۳۵ خودرو گرفتار در برف جاده‌های استان فارس

وی با اشاره به اینکه اکثر متهمان فضای مجازی ۲۲ تا۳۰ ساله هستند افزود: امروزکلاهبرداران فضای مجازی قادر هستند در هر مکانی با استفاده از ترفندهای اینترنتی طعمههای خود را برای کاربران فضای مجازی پیدا کنندو آنان را در دام خود قرار دهند.

رجبلی خطاب به مسئولان استان فارس گفت: از آنجایی که اکثر مسئولان استان با کارکرد فضای مجازی آشنایی کامل ندارند،اقدامات پیشگیرانه در فضای مجازی از سوی مسئولان به عنوان یک دغدغه اصلی در جامعه هدف احساس نشده است و حتی برخی از مدیران استان نیز در دام این افراد قرار گرفتهاند و از حسابهایشان مبلغی وجه برداشت که با تلاش ماموران پلیس فتا متهمانشناسایی و دستگیر شدهاند.

رجبلی کپیبرداری از کارت بانکی با نام جرم اسکیمر ( یک دستگاه کارتخوان است که اطلاعات شما را کپی میکند)یاد کرد و گفت: بسیاری از متهمان همواره تلاش میکنند با شیوههای مختلف از طریق کارتخوانهای سیار و غیر رسمی با استفاده از اسکیمرکارت شهروندان را جعل و با استفاده از رمز بانکی از حساب آنان برداشت کنند.

خبر جدید  بیش از ۱۷۰۰ تن گوشت قرمز با قیمت مصوب در فارس توزیع شد

وی بیانکرد: چندی پیش یک دکان فروش اغذیه در بین راه حوالیسورمق با استفاده از دستگاه اسکیمر توانست کارتهزار مشتری را جعلو از حساب آنان پول برداشت کند که با شکایت یک مالباخته بلافاصله فرد شناسایی و به راجع قضایی تحویل داده شد.

وی با اشاره به اینکه شهروندان قبل از خرید از سایتهای اینترنتی ابتدا میبایست به معتبر بودن فروشگاه اطمینان پیدا کنند، افزود : تمامی فروشگاههای اینترنی که قصد فعالیت اقتصادی در این حوزه را دارند میبایست از نماد اعتماد الکترونیکبرخوردار باشند.

خبر جدید  اعلام برگزیدگان نهایی جشنواره نقد داستان کوتاه سال؛ اختتامیه مهرماه در شیراز برگزار می‌شود

رئیس پلیس فتا استان فارس افزود: کاربران با کلیک کردن بر روی این نماد که گوشهای از فروشگاه اینترنتی مجاز و معتبر ممهور شده است، میتوانند به اطلاعاتی از قبیل مشخصات مدیر سایت، آدرس، ایمیل، تلفن، فکس، تاریخ و مهلت اعتبار فروشگاه و غیره دسترسی یابند.

رجبلی با اشاره به نشانی سایت و ایمیل پلیس فتا، آن را دریچه ارتباطی با شهروندان اعلام کرد و افزود: پلیس فتا از هموطنان درخواست میکند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق این سایتCyberpolice.irبخش ارتباطات مردمی گزارش یا از طریق شماره تلفنهای ۲۱۸۳۹۳۰،۲۱۸۳۹۱۹،۲۱۸۳۹۲۱اطلاعات خود را گزارش دهند.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)