به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از فارس، حسین رئیسی در نشست خبری در شیراز افزود: سطح زیر کشت گلخانه در فارس، ظرف چهار سال گذشته بیش از چهار برابر افزایش یافته یعنی از ۱۲۵ هکتار به نزدیک ۵۰۰ هکتار رسیده است.
وی ادامه داد: با توجه به هدف گذاری سازمان جهاد کشاورزی فارس مبنی بر توسعه کشت های گلخانه ای، باید سالانه حداقل یک هزار هکتار سطح زیر کشت گلخانه در این استان ایجاد شود.
رئیسی اظهار داشت: برای تحقق این هدف ضروری است صدور مجوزهای گلخانه و استفاده از ظرفیتهای کارشناسان بخش خصوصی به عنوان مسئولان فنی و مشاوران، با شتاب بیشتری در دستور کار قرار گیرد و بوروکراسیهای اداری در زمینه صدور مجوز گلخانه از پیش روی سازمان نظام مهندسی کشاورزی برداشته شود.
وی بیان کرد: هم اینک در مواردی صدور برخی مجوزهای احداث گلخانه از بعضی اداره های فارس حدود ۶ماه به طول می انجامد.
او گفت: تغییر سطوح زیر کشت از روش سنتی به گلخانه نباید تغییر کاربری محسوب شود در صورتی که در حال حاضر اینگونه نیست و همین موضوع باعث هدر رفت زمان برای تغییر کاربری و صدور مجوزهای لازم برای ساخت گلخانه شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس بیان داشت: هم اکنون اخذ استعلام های مورد نیاز از اداره های ذی ربط برای صدور مجوز احداث گلخانه، چهار مورد و برای احداث مراکز پرورش دام، طیور و شیلات ۶ مورد است.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی در تیرماه ۱۳۸۰به وزارت جهاد کشاورزی ارجاع شد و این نهاد در مرداد ماه سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز کرد.
رئیسی افزود: این سازمان با دارا بودن افزون بر ۲۴۰ هزار عضو در کشور و نزدیک به ۱۶ هزار عضو حقیقی در استان فارس در زمینه نیروی انسانی در بخش کشاورزی از ظرفیت های بالایی برخوردار است.
به گفته وی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، به عنوان هدایت کننده و آموزش دهنده کارشناسان و دانش آموختگان دانشگاهی، نقش بسزایی در بالا بردن دانش و مهارت محوری آنان دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس ادامه داد: در چارچوب فعالیت های مهارت محوری، بیش از۲۰ هزار نفر روز، دوره آموزشی در مدت فعالیت این سازمان در این استان و ۲ هزار و ۱۰۰ نفر روز در سال ۹۷ برگزار شده است.
رئیسی بیان کرد: همچنین با هدف اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و برون سپاری یکسری از فعالیت ها در حوزه کشاورزی، از اواسط سال ۱۳۹۴ واگذاری کلیه صدور مجوزهای دام، طیور، شیلات، گلخانه و واحدهای گیاه پزشکی به سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس واگذار شده است.
او افزود: با همین رویکرد از سال ۹۴ تا کنون از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی این استان افزون بر پنج هزار و ۷۰۰ مجوز در حوزه های مختلف کشاورزی صادر شده است.
وی ادامه داد: همچنین در مدت مورد اشاره، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ پروانه اشتغال و ۲ هزار و ۱۰۰ پروانه رتبه بندی حقیقی و حقوقی از سوی این سازمان در فارس صادر شده که از این تعداد ۴۲۰ پروانه اشتغال حقیقی و حقوقی و ۱۱۰ پروانه صلاحیت رتبه بندی اعضا در سال ۹۷ انجام شده است.
رئیسی بیان کرد: در مدت یاد شده (چهار سال گذشته) در قالب اجرای صدور مجوزها بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی برای اعضای این سازمان ایجاد شده که از این میزان، نزدیک به ۵۰۰ فرصت شغلی آن در سال ۹۷ بوده است.