کد خبر: 44391تاریخ انتشار : 11:45:39 - جمعه 22 فوریه 2019

بخش های خصوصی و تعاونی؛ یاریگر اشتغال زایی

بخش های خصوصی و تعاونی؛ یاریگر اشتغال زایی

شیراز-ایرنا- برنامه ریزی کلان، اجرای قانون، ایجاد رفاه یا اشتغال زایی کدامیک وظیفه دولت است؟ این پرسشی است که می تواند بیشتر از یک جواب داشته باشد اما با توجه به ساختار اقتصادی ایران؛ در حوزه اشتغال بخش های خصوصی و تعاونی می توانند یاریگر بحث اشتغال زایی باشند.

براساس حقوق شهروندی یکی از وظایفی که به دولت محول شده است وظیفه ایجاد شغل است اما تنها وظیفه دولت نیست که نسبت به ایجاد اشتغال در کشور اقدام کند لیکن بخش های خصوصی و تعاونی که تشکیل دهنده بخش های دیگر اقتصاد هستند نیز در این حوزه دست اندرکاراند.
پیشتر رئیس جمهوری گفته بود:حقوق شهروندی به ما می گوید اشتغال یکی از وظایف ماست ، بزرگ ترین حق شهروندی جوانان ما در این کشور امروز اشتغال است.
اقتصاد ایران برپایه سه بخش دولتی ، خصوصی و تعاونی استوار است و هرکدام از این بخش ها نیز سهمی در ایجاد اشتغال دارند.

** کار دولتی ؛ کارآفرینی
استاد دانشگاه آزاد اسلامی فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تصوراکثرجوانان این است که دولت باید برای آنان کسب وکار و اشتغال ایجاد کند ولی آن ها کمتر متوجه سایر بخش های اقتصادی کشور مانند بخش خصوصی وتعاونی اند.
صادق شیبانی اضافه کرد: در شرایط فعلی کشور، بهترین روش ایجاد اشتغال و حل مسئله بیکاری؛ توسعه و گسترش فرهنگ کارآفرینی در جامعه است لیکن یکی از علل اصلی رشد بیکاری در کشور، توسعه نیافتگی فرهنگ کار و کارآفرینی در جامعه است.
مشاور رئیس شورای اسلامی استان فارس افزود: عدم کارآفرینی باعث شده تا فارغ التحصیلان دانشگاهی و فرزندان خانواده های متمول به دنبال استخدام در بخش دولتی باشند.
این پژوهشگر اجتماعی عنوان کرد: کمتر جوانی را می توان در جامعه یافت که برای کسب وکار نیم نگاهی به دولت وکارهای دولتی نداشته باشد اکثر جوانان با آگاهی از این که حقوق ودستمزد دربخش دولتی کمتر از بخش خصوصی است و اکثر کارکنان دولت با مشکل کمبود حقوق روبرو هستند، لیکن در جست وجوی کار درادارات و سازمان های دولتی هستند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: با توجه به این که بدنه دولت حجیم شده و کارمندان زیادی در شرکت های دولتی در حال فعالیت هستند، امکان جذب نیروی انسانی جدید نیست و به عقیده من باید امکان جذب نیروی انسانی جدید تا زمانی که بدنه دولت حجیم است فراهم نشود.
شیبانی اظهار داشت: پرداخت حقوق و دستمزد نیروی انسانی در شرکت ها و بخش دولتی بیشترین حجم درآمد وبودجه کشور را به خود اختصاص داده است درسال های اخیر اگرچه درآمد نفتی و مالیاتی کشور افزایش یافته اما به دلیل وجود نیروی انسانی عظیم، تنها بخش کوچکی از این درآمدها صرف عمران ، آبادانی وتوسعه کشورشده است.
وی بیان کرد: چندین سال است که جامعه از بیکاری جوانان رنج می برد و اگر چه هر روز بیش از پیش تاوان سنگین بیکاری جوانان را می پردازیم اما هنوز این مشکل حل نشده است.
شیبانی افزود: بیکاری جوانان نه تنها ضرر و زیان های گوناگون اقتصادی و اجتماعی برای جامعه ایجاد کرده بلکه ضربات سنگین فرهنگی و اخلاقی نیز به جامعه تحمیل کرده است به گفته جامعه شناسان یکی از علل اصلی رشد بزهکاری در جوانان بیکاری است.
ع.پ /۱۸۷۶

خبر جدید  بیش از 2‌هزار اصله نهال در جهرم کاشته شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , ,