کد خبر: 44084تاریخ انتشار : 11:53:22 - یکشنبه 17 فوریه 2019

بانک ها مشارکت بیشتری در توسعه استان فارس داشته باشند

بانک ها مشارکت بیشتری در توسعه استان فارس داشته باشند

شیراز – استاندار فارس گفت: انتظار است که بانک های استان به ویژه بانک های خصوصی با تخصیص و پرداخت تسهیلات به پروژه های عمرانی و پیمانکاران، مشارکت بیشتری در توسعه و عمران استان داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، عنایت الله رحیمی در جلسه شورای هماهنگی بانک های فارس افزود: فارس استان مستعدی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف به ویژه گردشگری و توریسم است که بانک ها با پرداخت تسهیلات در این زمینه می توانند خود را شریک فعالیت های اقتصادی کنند و از سود حاصل از آن سرمایه گذاری نیز بهره مند شوند.

وی اشاره به موارد مطرح شده در خصوص نسبت منابع به مصارف بانک های استان گفت: آنچه که در این زمینه تاکنون گزارش شده چندان مطلوب نیست و انتظار است که اگر منابعی تحت عنوان سپرده در استان وجود دارد آن منابع صرف پرداخت تسهیلات برای مصارف مختلف در استان شود.

رحیمی اظهار داشت: به نظر می رسد بخشی از سپرده گذاری های استان چون به شکل ملی دیده می شود کمتر به سمت استان سوق داده می شود که از مجموعه بانک های دولتی و خصوصی استان انتظار می رود که نسبت منابع و مصارف را در جهت منافع استان افزایش دهند.

استاندار فارس اضافه کرد: بانک ها باید نسبت به پرداخت تسهیلات تکلیفی که به آنها ابلاغ می شود و همچنین تسهیلات توافقی که به ویژه بانکهای خصوصی با مجموعه های مختلف دارند اقدام کنند تا متقاضیان تسهیلات دچار مشکل و سردرگمی نشوند.

وی با اشاره به وجود اشکالاتی در بررسی طرح های اشتغال و فراگیر روستایی گفت: وقتی ما ۶ هزار و ۲۰۸ طرح به بانک ها معرفی می کنیم و در نهایت ۲ هزار و ۶۶۹ طرح به مرحله پرداخت تسهیلات می رسند، قطعا این ریزش و کاهش متقاضیان باعث ایجاد نارضایتی می شود.

استاندار فارس افزود: اگر بررسی و معرفی طرح ها با دقت و پایش بیشتری همراه باشد به نحوی که اکثر طرح هایی که معرفی می شوند موفق به دریافت تسهیلات شوند، قطعا نارضایتی و اعتراض کمتری را شاهد خواهیم بود.

رحیمی گفت: در مجموع اقدامات خوبی در بحث جذب تسهیلات اشتغال و فراگیر روستایی انجام شده و انحراف چندانی در مبلغ پرداختی ۳۵۹ میلیارد تومان نسبت به رقم مصوب ۳۹۵ میلیارد تومان دیده نمی شود اما در تعداد طرح های تصویبی باید با دقت بسیار بیشتری عمل کنیم.

استاندار فارس اقدامات انجام شده در خصوص پرداخت تسهیلات رونق تولید را نیز خوب ارزیابی کرد و گفت: در این زمینه نیز تاکنون حدود ۱۴۴ میلیارد تومان به ۵۲ طرح پرداخت شده که امیدواریم شاهد مطلوب تر شدن این روند باشیم.

استاندار فارس از دستگاه های متولی و بانک ها خواست که تسهیلات پرداخت شده چه در زمینه اشتغال و فراگیر روستایی و چه رونق تولید را به شکل مستمر پایش کنند تا این تسهیلات در جای خودش هزینه شود تا منجر به ایجاد اشتغال گردد.

وی با اشاره به بررسی ۱۷ هزار پرونده مربوط به استمهال و بخشودگی وام های کشاورزی در استان تصریح کرد: در همین رابطه طی مکاتبه ای خدمت معاون اول رئیس جمهوری اعلام کردیم که سقف ۲ هزار میلیارد تومان تخصیص یافته به این امر پاسخگوی نیازها حتی در استان فارس هم نیست چه رسد به سطح ملی و معاون اول رئیس جمهوری هم موضوع را به دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی ارجاع دادند.

رحیمی افزود: همچنین این موضوع را در نشستی که طی روزهای آتی با وزیر جهاد کشاورزی خواهیم داشت مطرح خواهیم کرد تا در صورتی که منابع دولت اجازه دهد بتوانیم این سقف را افزایش دهیم.

استاندار فارس، تقویت سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری بانک ها در مقابل حملات احتمالی سایبری را ضروری دانست و گفت: طبیعی است کشورها هرچه بیشتر به سمت دنیای دیجیتال و فضای سایبری حرکت می کنند بیشتر در معرض اینگونه تهدیدات قرار می گیرند و بنابراین باید میزان امنیت خود را افزایش و آسیب پذیری خود را به حداقل برسانند.

کد خبر ۴۵۴۴۴۰۲


منبع :: https://www.mehrnews.com

خبر جدید  آئین وداع با پیکر معاون پیشین فرهنگ و ارشاد فارس برگزار می‌شود
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,