کد خبر: 44138تاریخ انتشار : 5:06:36 - دوشنبه 18 فوریه 2019

ایران در ثبت شهرهای صنایع دستی از جهانیان پیشی گرفت

ایران در ثبت شهرهای صنایع دستی از جهانیان پیشی گرفت

شیراز- ایرنا- رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: ۱۰ شهر ایران به عنوان شهرهای جهانی در حوزه صنایع دستی ثبت شده اند که این کشور را از این نظر در جایگاه نخست قرار داده است.

به گزارش ایرنا، غدا هیجاوی شامگاه یکشنبه در سفر به شهرستان آباده در آیین اهدای لوح ثبت این شهر به عنوان شهر جهانی منبت افزود: پرونده سه شهر دیگر از ایران برای ثبت در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی در دست بررسی است.
وی اظهار داشت: پس از ایران، کشور چین با ۶ شهر، کشورهای حوزه آمریکای لاتین با ۶ شهر و اروپا با ۲ شهر در رده های بعدی از نظر شمار شهرهای جهانی صنایع دستی قرار دارند.
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی ادامه داد: تاکنون هیچ شهری در کشورهای آفریقا و آمریکای شمالی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزیده نشده است.
هیجاوی در ادامه گفت: مردم‌ شهرستان آباده به ویژه جوانان این شهرستان ظرفیت حفظ هنر منبت را دارند و می توانند با آموزش دادن این هنر را حفظ و به نسل های بعد منتقل کنند؛ در راستای حفظ عنوان شهر جهانی منبت، مسئولان آباده باید سالانه گزارش هایی در این زمینه ارائه دهند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این آیین با بیان اینکه ایران، رتبه اول ثبت شهرهای جهانی را دارد، گفت: در آذرماه گذشته کشور ایران با ثبت سه شهر در حوزه جهانی، به عنوان اولین شهر از لحاظ ثبت جهانی معرفی شد.
خانم پویا محمودیان افزود: کشور ایران با فاصله بسیار ناچیز با کشور چین به عنوان سومین کشور از لحاظ تولید صنایع دستی معرفی شده است.
وی با اشاره به ثبت جهانی آباده به عنوان شهر منبت گفت: جهانی شدن یعنی برند شدن، دیده شدن و از این رو امیدوار هستیم در جشن یک سالگی شهر جهانی منبت، تاثیر این اتفاق مهم در صادرات صنایع و حضور گردشگران را شاهد باشیم.
لوح ثبت جهانی آباده به عنوان شهر منبت در این آیین که با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و عنایت الله رحیمی استاندار فارس برگزار شد، به مسئولان استان فارس و شهر آباده اهدا شد.
در حاشیه جشن منبت آباده از میدان منبت و تمبر منبت این شهر رونمایی شد.
به گفته مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس منبت از آباده ابداع و تولید شده و به همین دلیل منحصر به فرد است و در طرح و نقش، نوع و انجام کار نظیر ندارد؛ از این رو شورای جهانی صنایع دستی آذرماه گذشته عنوان شهر جهانی منبت را به آباده اختصاص داد.
با توجه به طرح ایجاد شبکه شهر‌های خلاق در محور‌های مختلف اعم از ادبی و صنایع دستی همچنین نظر به اصالت و قدمت این هنر و لزوم حفاظت از هنر‌های سنتی، پرونده پیشنهاد شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت پس از طرح در شورای راهبردی شهر‌ها و روستا‌های ملی در معاونت صنایع دستی مطرح و پس از طی روند قانونی با این عنوان ثبت شد.
پس از آن، شورای جهانی صنایع دستی نام آباده را به عنوان شهر جهانی منبت ثبت کرد.
هنر منبت یکی از هنر‌های دست ساز ایرانی است که از هزار و ۵۰۰ سال قبل در برخی از مناطق کشور رواج داشته است که بنابر اسناد تاریخی موجود خاستگاه منبت سنتی (ظریف) در استان فارس شهر آباده است.
این هنر اصیل ایرانی که از ریشه نبات (گیاه) گرفته شده، هنر کنده کاری بر روی چوب است و در حال حاضر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری قرار دارد.
آباده در ۲۷۸ کیلومتری شمال شیراز است.
۹۸۶۴/ ۲۰۲۷

خبر جدید  عقبه کارشناسی شورای فرهنگ عمومی تقویت شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , ,