کد خبر: 43780تاریخ انتشار : 2:11:17 - دوشنبه 11 فوریه 2019

انجام ۱۳۵ هزار متر مربع فعالیت عمرانی در اماکن متبرکه فارس

انجام ۱۳۵ هزار متر مربع فعالیت عمرانی در اماکن متبرکه فارس

شیراز- مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس از انجام ۱۳۵هزار مترمربع فعالیتهای عمرانی شامل تکمیل و توسعه، تعمیر و مرمت در امکان متبرکه استان خبر داد.

حجت‌الاسلام عباس موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ۱۳۵هزار مترمربع فعالیتهای عمرانی شامل تکمیل و توسعه، تعمیر و مرمت در امکان متبرکه استان و ایجاد زیر ساختهای اساسی به منظور خدمت رسانی مطلوب به زائران و در نهایت تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی انجام شده است.

وی ادامه داد: فرایند ساماندهی کارشناسی ها در مجموعه اوقاف فارس به منظور تسریع و همچنین جلب رضایتمندی ارباب رجوع آغاز شده به نحوی که بیش از ۱۲۰ نفر کارشناس رسمی دادگستری در حوزه های کشاورزی و راه وساختمان با ادارات اوقاف فارس همکاری می کنند.

حجت‌الاسلام موسویهمچنین از احداث، افتتاح و بهره برداری ۳۵ باب مسجد در مناطق محروم و فاقد مسجد استان و همچنین آغاز عملیات احداث ۲۰ باب مسجد دیگر طی ۵ ماهه آینده با حمایت و کمک خیران خبر داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت : عملیات اسکن چهار میلیون برگ و تبدیل بایگانی های فیزیکی به بایگانی های سیستمی والکترونیکی در راستای خدمات دولت الکترونیک تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

او ادامه داد : طبق برنامه ریزی انجام شده بین دو اداره کل اوقاف و ثبت اسناد استان فارس در ابتدای سال جاری،صدور سه هزار سند رقابت موقوفه در دستور کار قرار گرفت که تاکنون دو هزار فقره صادر شده است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت های ابتکاری استان فارس، ایجاد واحد نقشه برداری خارج از ساختار سازمانی است که با خرید دوربین و جذب نیرو،کار نقشه برداری موقوفات و اماکن فاقد درآمد و یا کم درآمد برای اخذ سند انجام شود.

حجت‌الاسلام موسویادامه داد: این کار از سال ۹۲ آغاز شده و تاکنون بالغ بر چند میلیارد تومان در هزینه های نقشه برداری صرفه جویی شده است.

وی گفت : بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی شهرک صدرا نقشه برداری که در مورد ۴۶۰۰ هکتار از این اراضی، موقوفه تثبیت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس به نقشه برداری پلاک اکبر آباد به میزان یک هزار و صد هکتار اشاره و بیان کرد : با انجام این کار و رفع اختلاف با منابع طبیعی، بسیاری از مشکلات مردم مرتفع شد و در مجموع ۵۰ پلاک مادر و اصلی توسط این اداره و به این طریق نقشه برداری شده است.

حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: در برنامه های عملیاتی سالانه متاسفانه کمیت محوری مد نظر بوده و همین امر موجب شده است تا فراتر از انتظار و توان اجرایی فعالیت های متعددی بر ادارات اجرایی تحمیل شود، نه تنها اجرای آن با مشکل مواجه شود بلکه اثرات مثبتی هم نداشته است.

وی اظهار داشت : پیاده سازی برنامه های دراز مدت به عنوان یکی از راهکارهای اصلی مجموعه نهاد وقف باید مدنظر قرار گیرد .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اینکه استان فارس یکی از استان های موفق در بحث ایجاد زیر ساخت های مناسب به صورت اصولی و فنی است ، گفت: از لحاظ تصویب طرح های جامع در کشور حرف اول را می زنیم و پیشتاز تهیه و تصویب طرح های جامع و انجام امور عمرانی در امامزادگان هستیم .

وی ادامه داد: در این راستا برنامه دراز مدت ۴۰ تا ۵۰ ساله نهادینه شده که سالیانه ۱۴۰۰ مترمربع فعالیت عمرانی در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی استان فارس انجام می شود.

حجت‌الاسلام موسویبه انجام فعالیت های اجتماعی، فرهنگی ، عمرانی و…با شکل مردم مخوری اشاره و عنوان کرد: هم اکنون در استان فارس ۱۴ هزار و ۶۰۹ موقوفه وجود داردکه تعداد ۱۲ هزار و ۵۲۳ موقوفه پس از انقلاب احیاء شده و تاکنون اسناد مالکیت ۱۸ هزار ۱۶۷ رقبه استان اخذ شده است.
بعد از احیای موقوفات و از قِبَل آن، خدمات بسیار ارزشمندی در حوزه های مختلف به مردم که قشر نیازمند را هم شامل می شود ارائه شد.

وی به سرمایه گذاری و ساخت ۵ هزار واحد مسکونی، تجاری، اداری اشاره و گفت : از احداث و تاسیس شرکت موقوفه آب معدنی اطهر آب با ظرفیت ماهانه ۲۰۰ هزار شل آب معدنی با برند تجاری ایران میشوان خبر داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با بیان اینکه احداث مسجد در مناطق محروم و فاقد مسجد استان فارس با جذب مشارکتهای خیرین انجام می شود گفت : سالانه ۶۰ باب مسجد در استان فارس احداث و با کمک ۵۰۰ مسجد تعمیر و مرمت می شود.
وی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب اسلامی، هیچ مسجد بین راهی در استان فارس وجود نداشت گفت: اکنون ۳۵ مسجد بین راهی در محورهای مختلف استان در حال خدمت به مردم است.

وی گفت : دو هزار مورد وقف جدید در استان فارس ثبت موقوفه حاج محمد حسن کاظمی شیرازی به عنوان بزرگترین موقوفه کشور پس از انقلاب در این استان معرفی شد.

حجت‌الاسلام موسوی گفت: وجود اراضی اختلافی میان دو سازمان اوقاف و منابع طبیعی باعث سوءاستفاده و بروز مسئله زمین خواری شده است که با تشکیل کارگروه های مشترک بین این دو سازمان که از سال ۹۰ تا سال ۹۵ در بررسی های اولیه بالغ بر ۵۰۰ هزار هکتار اراضی اختلافی در استان فارس مشاهده شده است و در مرحله اول، حدود ۱۵ هزار هکتار به نفع موقوفه رفع اختلاف و تا پایان سال ۹۳ اسناد آن ها شد.

وی ادامه داد: از سال ۹۵ با ادامه فعالیت کارگروه، میزان اراضی رفع اختلاف شده در مجموع به ۵۲ هزار و ۶۲۰ هکتار رسید و این روند تا تعیین تکلیف نهایی اراضی ادامه خواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت : برای فعال تر شدن در بحث کارهای خیر، باید اجرای نیت واقفین را هر چه بیشتر به سمت کیفی شدن پیش ببریم. او ادامه داد: اگر موجودی موقوفه ای که نیت واقف آن اطعام و عزاداری است یک میلیارد تومان است، باید بخشی از آن را در محلات فقیر نشین هزینه کرد و بخشی را با دعوت از اغنیا برای توجه دادن به امور خیریه برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: موقوفه ای از صاحب دیوان در مشهد مقدس به نیت اطعام به متمولین جامعه داریم و هدف جمع کردن آن ها و کاری شبیه گلریزان است با چنین برنامه هایی خدمات بهتری را می توان به مردم ارائه کرد.

وی گفت: ما با برخی از دستگاه های متولی امور خیریه در جهت کاهش آسیب های اجتماعی از طریق اجرای نیات واقفین خیر اندیش در حوزه های اجتماعی و همچنین خیرات ومبرات به انجام امور خیر همکاری داریم و افراد نیازمند، معمولاً توسط این دستگاههای اجرایی و از جمله کمیته امداد، بهزیستی و موسسات خیریه مردم نهاد به اداره کل اوقاف وامورخیریه استان فارس معرفی می شوند.

حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: برای انجام کار خیر در مرحله اول، باید ارتباطات را با خیران و بانیان برای تشویق آن ها به وقف تقویت کنیم که در حال حاضر این گونه نیست، درست است که یک اداره کل در سازمان با عنوان امور خیریه داریم، ولی عملیاتی نیست.

وی گفت : در حال حاصر بخش عمده ای از فعالیت های نیکوکارانه کمیته امداد، بهزیستی و موسسات خیریه به همت خیران اجرا می شود درحالیکه ما در سازمان اوقاف سازوکار تعریف شده ای برای جذب خیران نداریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت: می توان اجرای نیت واقفین خیر اندیش به ویژه نیات اجتماعی و خیرات ومبرات را به سمت موسسات ونهادهای خیریه مردم نهاد هدایت کرد و با این کار علاوه براجرای نیات خیر خواهانه واقفین، آن نهاد های خیریه نیز مبلغین فرهنگ وسنت حسنه وقف خواهند بود

خبر جدید  آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه خورشیدی ۲۰ مگاواتی دانشگاه شیراز

حجت‌الاسلام موسویادامه داد: این موسسات تعامل بیشتری با مردم دارند و اعتماد عمومی را نیز جلب می کنند ،که اکنون ارتباط زیادی با موسات خیریه وجود ندارد، اگر سازمان اوقاف به این سمت حرکت کند می تواند اعتماد عمومی را نسبت به سازمان و سنت وقف بهتر از گذشته در جامعه تبیین کند.

وی تاکید کرد :موقوفات بسیاری وجود دارند که باید از ظرفیت آن ها برای اشتغال زایی استفاده کرد.

خبر جدید  درخشش نقاشی کودک استان فارس در بلغارستان

حجت‌الاسلام موسویگفت : در گردشگری مذهبی ظرفیت های گسترده وجود دارد ،اگر چه تاکنون اقدامات شایسته ای در مورد جذب گردشگران انجام شده ولی در حوزه فرهنگی، مذهبی ضعیف عمل شده و با توجه به رویکرد غالب بازدید از اماکن تاریخی، هیچ محتوای تبلیغی و فرهنگی جهت ارائه به گردشگران تدارک دیده نشده است.

او گفت :در دو سال اخیر مجموعه گردشگری مذهبی و امور بین الملل جهت حرم مطهر علی ابن حمزه(ع) شیراز و همچنین مسجد تاریخی نصیر الملک راه اندازی شده است که علاوه بر راهنمایی گردشگران در حوزه های تمدن، اطلاعات ارزشمندی نیز در حوزه های فرهنگی مذهبی عقاید واعتقادات شیعی و به طور کلی تبلیغ و معرفی اسلام به گردشگران خارجی ارائه می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس ادامه داد: تمامی اطلاعات راهنمای گردشگری معطوف به اطلاعات تمدنی است و در حقیقت گردشگر با مراجعه به یک مکان مذهبی تاریخی تنها اطلاعاتی پیرامون آن بنای مذهبی و متبرکه و فضای فیزیکی آن بدست می آورد؛ باید دانست حضور گردشگران خارجی در اماکن مذهبی و بقاع متبرکه ایران یک فرصت و ظرفیت بسیار خوبی را جهت تغییر نگرش و معرفی اسلام و فرهنگ شیعی فراهم می کند به نحوی که اگر محتوای مناسبی در این اماکن جهت گردشگران ارائه شود که می توان آنها را به عنوان سفیران و مبلغان پیام خود در کشورهای خودشان در نظر داشت.

وی افزود: استان فارس با دارا بودن هزارو ۴۰۸ بقعه و اماکن تاریخی مذهبی دارای ظرفیتهای بالقوه است اما متاسفانه باید گفت تاکنون استفاده چندانی از این ویژگی نشده است.

خبر جدید  هفتمین همایش دانشگاهی ادبیات کودک آغاز شد

حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: اماکن مذهبی زیادی وجود دارد که هنوز نتوانسته ایم آنها را خوب معرفی کنیم چرا که گردشگر خارجی دارای وقت و زمان اندکی جهت بازدید است و لازم است با برنامه ریزی به شکل مطلوب از این فرصت استفاده کرد و زمینه حضور بیشتر آنها را در بقاع متبرکه فراهم نمود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با بیان اینکه در این حوزه ضعف وجود دارد و باید راهنمایان گردشگری در حوزه فرهنگی و مذهبی تربیت و فعال باشند تا بتوانند پاسخ سوالات گردشگران را بدهند ، گفت :متاسفانه بسیاری از این ظرفیت ها سال ها است که بلااستفاده شده است ، سرعت بخشیدن به پروژه های در دست اجرای اقتصادی و سرمایه گذاری نیز یکی از راهکارهای اشتغال زایی است.

کد خبر ۴۵۳۸۹۰۴


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,