به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از فارس، حسین درویشی در نشست خبری اعلام برنامه های دهه فجرجمعیت هلال احمر استان فارس بیان کرد: این جمعیتفعالیت های بسیاری به جز امدادرسانی دارد و در بحث پیشگیری برای حوادث کار آموزش را انجام می دهد و با آموزش امداد و کمک های اولیه و آشنا کردنمردم با حوادث، آنان رابرای ایمنی خود در مقابل حوادث آماده می کند وتلاش دارد بحثخود امدادی را نهادینه کند.
درویشی اظهار کرد:خانه های هلال در روستاهای دوردست با همکاری بخشداران و دهیاران ایجاد شده و برای کمک رسانی تا زمان رسیدن نیروهای امدادی است که مردم بتوانند از وقت طلایی استفاده کنند و در بحث امداد و کمک رسانی کمک کنند.
مدیرعاملجمعیت هلال احمر استان فارس گفت: در دهه فجر ۴۰ برنامه استانی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در استان فارس برگزار می شود.
درویشی ادامه داد:با حضور رییس جمعیت هلال احمر کشور، سه پروژه شامل یک پروژهامدادشهری و مرکز اموزش تخصصی در شهرستان اقلیدبا اعتبار ۱۱ میلیارد و ۹۴ میلیون ریال، یک پروژه ساختمان امداد شهری و آموزش تخصصی امداد در شهرستان نورآباد با ۲۸ میلیارد و ۶۱۲ میلیون ریال ومرکز جامع توانبخشی در شهر شیراز که کار گفتاردرمانی شنوایی سنجی ارتوپدی سنجی ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه ساخت و اماده سازی انجام می دهد.
درویشی ادامه داد: چندپروژهدیگر از جمله یک پروژه در شهرستان ارسنجان، پایگاه بین شهری دشت ارژن و در ده شیخ اردوگاه امام رضا(ع) که پیش از این راه اندازی شده بودند،نیاز به تکمیل داشته اند که ۲۸۶ میلیون تومان در طول یک ماه گذشته هزینه شده و برای این ایام آماده شده است.
وی بهتشریح برنامه های دهه فجر پرداخت و افزود: غبارروبی قبور شهدا، دیدار با خانواده معظمشهدا، اعزام ۴۸ کاروان سلامت به مناطق محروم که کار ویزیت مردم را به صورت رایگان توسط پزشکان داوطلب انجام می دهند، دو کاروان سلامت تخصصی استانی که در شهرستان های خرامه و ممسنی مستقر خواهند شد، مانور اعزام کاروان های سلامت به صورت منطقه ای که فارس هرمزگان و بوشهر در آن حضور دارند، افتتاح ۲۹ خانه هلال برای اموزش و حفظ ایمنی در شرایط بحران، برگزاری جشنواره استانی ماه پیشونی ویژه کودکان که توسط جوانان سازمان هلال احمر برگزار می شود و با سرودو نمایش ایمنی را به کودکامآموزش می دهند، آماده سازی و تجهیز ۵ خودرو امداد و نجات با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان در پایگاههای فسا، داراب، ممسنی و مرودشتکه تجهیزات تخصصی رهاسازی مصدوم از خودرو در جاده ها و ارتباطات رادیویی و غیره را شامل می شود، ایجاد ایستگاه سلامت در مسیرهای راهپیمایی ۲۲ بهمن، ایجاد ایستگاه سلامت در کنار مصلاهای نماز جمعه، اهدای خون به نیازمندان توسط نیروهای جمعیت، برگزاری المپیاد امداد و نجات با حضور ۲۰۰ خانم و ۲۰۰ اقا در اباده، برگزاری مسابقه کتابخوانی، کوهپیمایی از جمله برنامه هایی است که در دهه فجر در استان فارس برگزار می شود.
مدیرعاملجمعیت هلال احمر استانفارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در استان فارس کمبودیک مجموعه پایگاه پشتیبانی وعملیات امداد و نجات که انبارهای بزرگ امدادی، آشیانه بالگرد، پد و رمپ پروازی داشته باشد و همچنین یکمرکز آموزش تخصصی امداد و نجات استانی و اردوگاه فرهنگی و تخصصی امداد و نجات نداریم.
وی ادامه داد: ما در استان فارس هواپیمای مختص سازمان هلال احمر داریم اما آشیانه نداریم و باید مرکزی داشته باشیم که همه این نداشته ها کنار هم باشند لذا نیاز است یک مرکز پشتیبانی جامع داشته باشیم.
درویشی افزود: هم اکنون برای احداث این مجموعه در حال جانمایی هستیم و جلسات با مرکز کشور و استانداری داشتیم که این دو مرکز را در سال جدید ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه ما در تمام شهرستان های فارسانبار امدادی داریم اما در شیراز این مرکز وجود ندارد تاکید کرد:نیاز است که این مرکز را به عنوان مرکز پشتیبانی عملیات داشته باشیم کهبرای این مرکز پشتیبانی ۲۰ میلیارد تومان وبرای مرکز امداد و نجات نیز ۱۰ میلیارد تومان بدون هزینه زمین اعتبار نیاز هست.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس گفت:هم اکنون این جمعیت۱۳۳۹۵ عضو داوطلب،۳ سه هزار عضو امدادگر و ۳۲ هزار عضو جوان ودر مجموع ۴۸ هزار عضو داوطلب دارد.