کد خبر: 51421تاریخ انتشار : 20:57:08 - یکشنبه 9 ژوئن 2019

آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در فارس؛ موج جدید و میلیونی ملخ‌ها در راه

آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در فارس؛ موج جدید و میلیونی ملخ‌ها در راه

تاکنون ۱۴ شهرستان استان فارس به شدت درگیر مبارزه با ملخ هستند و حجم متراکمی از آفت در روزهای آینده وارد استان می‌شود که وضعیت را بغرنج‌تر می‌کند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازشیراز، روزهای پایانیفروردین ماه امسال بود که خبر هجوم ملخهای صحرایی یا دریایی منتشر شد و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی مبارزه با این ملخها را آغاز کرد و همچنان ادامه دارد. ملخهای صحرایی خطرناکترین نوع ملخ هستند که از شبه جزیره عربستان وارد ایران شدند.

محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور درباره حضور این ملخها گفته است: اول بهمن ماه سال گذشته نخستین هشدار و اخطار از سازمان فائو مبنی بر احتمال حمله ملخ صحرایی به کشور داده شد و بدین منظور اطلاعرسانی به استانهای مورد تهدید و تشکیل ستاد بحران مورد توجه قرار گرفت.

استان فارس نیز از هجوم این ملخها در امان نبوده است البتهسابقه حضور این ملخها در استانهای جنوبی به ویژه فارس به بهمن ماه ۹۷ باز میگردد. به گفته محمد مهدی قاسمی، مدیرکل جهاد کشاورزی استان فارس در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۹۷ این آفت تنها در شهرستان مُهر در سطحی نزدیک به ۲ هکتار مشاهده شده است.

ملخهای صحرایی در فارس

وی از آمادگی جهاد کشاورزی فارس برای مقابله با این آفت و استقرار ۲ هواپیمای سمپاش سخن گفته بود. براساس اظهارات قاسمیگروههای رصد درمزارع و اراضی زیرکشت شهرستانهای جنوبی فارس قرار گرفتند و پایش این شهرستانها انجام میشود.

هجوم ملخهای صحرایی بار دیگر در فروردین ماه امسال رخ داد که حجم وسیعی از مبارزه علیه این آفت به ویژه در شهرهای لارستان، داراب و گراش صورت گرفت.

پس از آن به نظر میرسید که این آفت در فارس کنترل شده اما بار دیگر در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه امسال خبری درباره هجوم دوباره ملخها به این استانمنتشر شد که مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان فارس هجوم دوباره را رد کرد و آنها را پورههای ملخ (ملخهای تازه متولد شده) دانست.

خبر جدید  قراردادهای راکد در نواحی صنعتی فارس سبب افزایش قیمت زمین شده است

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه طبق پیگیریخبرگزاری تسنیمجهاد کشاورزی فارس از درگیری ۷ شهرستان استان با این آفت خبر داده بود که به گفته مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان فارسدر ۴۵۰۰ هکتار مبارزه و سمپاشی انجام شده بود.

در تاریخ ۵ خردادماه حمید دبیری از درگیری ۱۰ شهرستان و مبارزه با این آفت در ۸ هزار هکتار از مزارع استان خبر داد. به گفته ویاز استانهای همجوار به ویژه بوشهر امکان ورود ملخها به شهرستانهای فارس زیاد است که این امر نیز رخ داد.

در آخرین مصاحبه یعنی ۱۲ خردادماه مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس از درگیری ۱۳ شهرستان وهجوم موج جدید ملخ به فارس خبر داد. به گفته ویپیشبینی میشود دستههای بسیار بزرگی از ملخ بالدار از عربستان به فارس هجوم آورند و از بیستم تا پایان خرداد ماه فارس را درگیر مبارزه با حجم متراکمی از این آفت کند.

موج جدید و میلیونی ملخ در راه فارس

۱۵ خردادماه نماینده فائو از روند مبارزه با آفت و وضعیت مزارع استان بازدید کرد و پس از آن محمدمهدی قاسمی، مدیرکل جهاد کشاورزی فارس اعلام کرد که از ۲۰ خردادماه۱۰ تا ۲۰ توده جدید ملخهای صحرایی و هر توده با جمعیتی بالغبر ۵۰ میلیون ملخ وارد کشور میشوند و به دلیل وجود باغها و مزارع سرسبز، بخش عمدهای از این جمعیت به استان فارس هجوم میآورند.

خبر جدید  ۵ هزار سهامدار بواناتی قربانی سنگ‌اندازی بانک‌ها؛ زمینه اشتغال و سود مردم از بین رفت

مدیرکل جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه «خطر بیخ گوش ما است از این رو نباید غافلگیر شویم» از بسیج تمامی امکانات و دستگاههای وابسته جهاد کشاورزی برای مبارزه با این آفت خبر داد.

تازهترین خبر از وضعیت ملخها؛ ۱۴ شهرستان درگیر هستند

در تازهترین اخبار مربوط به وضعیت ملخهای صحراییحمید دبیری، مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان فارس در گفتوگو با تسنیم اظهار داشت: ۱۴ شهرستان به شدت درگیر مبارزه با آفت هستند و حجم متراکمی از ملخ در روزهای آینده وارد استان میشود که وضعیت را بغرنجتر میکند.

به گفته وی تاکنون ۲۷ هزار هکتار از اراضی فارس از طریق هوایی و زمینی سمپاشی شده که بیشترین مقدار با ۵ هزار هکتار مربوط به شهرستان کازرون و پس از آن شهرهای لار، لامرد و زرین دشت بوده است.

ورود دستهجات ملخ طبق پیش بینی فائو از ۲۰ خرداد ماه به ایران و استان فارس سبب نگرانی بیشتر شده چراکه به گفته دبیری علاوه بر هجوم موج جدید از عربستان، پورههای ملخ در استان فارس و ورود ملخ از استانهای هرمزگان و بوشهر نیز وجود دارد که شرایط را حادتر میکند.

این آفت از نظر بیولوژیکی تا تیرماه فعال هستند پس از آن تا بهمن ماه در یک دوره به اصطلاح استراحت میروند، مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس در این باره میگوید: پیش بینی فائو این است که از ۲۰ خرداد تا ۷-۸ تیر هجوم موج جدید باشد و پس از آن اگر شرایط غیرعادی رخ ندهد تا پایان تیر رفته رفته از فعالیت آفت کاسته میشود.

خبر جدید  فجر سپاسی در اندیشه صدر جدول؛ میزبانی شیرازی‌ها از تیم سپیدرود رشت

وی اما به این نکته نیز اشاره دارد که اگر شرایط مناسب باشد امکان زندگی آفت تا اواسط تابستان نیز وجود دارد، بنابراین باید همچنان آمادگی را حفظ کرد و نمیتوان با قطع و یقین در این باره نظر داد.

مشارکت مردم در مبارزه الزامی است

دبیری با تاکید بر در اختیار قرار دادن سم رایگان به کشاورزان از آنها درخواست کرد با توجه به شرایط ویژهای که در پیش است، روزانه مزارع خود را پایش کنند و از امکانات خود برای سمپاشی مزارع و باغات خود استفاده کنند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفته است کهباغداران و کشاورزان در عملیات سمپاشی محصولات خود و عرصههای طبیعی مشارکت کنند چرا که بدون کمک مردم مبارزه با این آفت امکانپذیر نیست.

وی همچنین دور از دید بودن جمعیت ملخ در عرصههای منابع طبیعی رایکی از مشکلات اساسیمبارزه با این آفت دانست و از مسئولان مربوطه درخواست کرد با حساسیت بیشتری عرصههای منابع طبیعی رصد و پایش شود.

گزارش از حلیمه زارع

انتهای پیام/ ز


منبع :: آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در فارس؛ موج جدید و میلیونی ملخ‌ها در راه

0/5 (0 نقد و بررسی)